Yeni Jenerasyon

Bizim zamanımızda “sevgililik” kavramı, aileler için bir tabu idi… Kendi zamanlarında flört kavramı sadece nişanlandıktan sonra birlikte pastane ve sinemaya gidebilmekten ibaret olduğu için, bizlerin birbirimizle sevgili olmamız, birlikte çok zaman geçirmemiz, akşamları geç saate kadar dışarıda kalmamız ve tatile gitmemiz hep problem oldu. Aileler, özellikle kız çocuklarına kısıtlamalar getirdiler ve baskı yaptılar. Geç saate kadar dışarıda kalınamadı, erkek arkadaşla birlikte dürüst bir tatile gidilemedi.

“Eski kafalı” dedik ailelerimize, ve kendi çocuğumuza aynısını yapmayacağımız konusunda söz verdik kendimize. Kendi çocuğumuzun sevgilisi olabilecek, ölçüyü kaçırmadığı sürece birlikte gece dışarı da çıkabilecek, hatta temiz bir arkadaş grubu içerisinde tatile dahi gidebilecek tek başına.

Yani; kendi zamanımızda yapmak istediğimiz, ama ailemizin bize izin vermediği şeyleri kendi çocuğumuzun yapmasına izin vermeyi planlıyoruz bir yerde. Peki ama, kendi çocuğumuz bizim bir zamanlar istemiş olduğumuz şeyleri mi isteyecek? Yoksa çok daha fazlasını mı?

Bizim zamanımızda bir sevgiliye sahip olmak ailemiz tarafından pek hoş karşılanmıyor olsa da, kendi yaşıtlarımız arasında normal ve sağlıklı bir durum olarak görülüyordu. Kendi arkadaşlarımız arasında hoş karşılanmayan şey, çok eşlilik ve dejenere ilişkilerdi.

Ya kendi çocuğumuz olduğunda, onların yaşıtları arasında çok eşlilik yaygın olursa; o zaman ne yapacağız? “Anneciğim, Bertuğ diye bir sevgilim var ve birlikte çok mutluyuz” demesini kabul edebileceğiniz kızınız size gelip de “Anneciğim; Bertuğ, Burak, Murat ve Çağatay diye dört sevgilim var, her gün bir diğeriyle birlikte oluyorum ve onların da birkaç sevgilisi var, hep birlikte çok mutluyuz” derse ne yapmayı planlıyorsunuz?

Büyük ihtimalle kızınızı bir kenara çekip yaptığının yanlış olduğunu söylemek, aklınıza ilk gelen şey olacaktır… İnsanın bir sevgilisi olabileceğini, bunun sağlıklı ve güzel birşey olduğunu, ama çok eşliliğin serseri işi ve kötü bir alışkanlık olduğunu anlatmaya çalışacaksınız. O da bütün arkadaşlarının böyle davrandığını söyleyerek sizi geri kafalılıkla suçlayacak. Siz de onun dışarıya çıktığı saatleri, görüştüğü kişileri ve gittiği tatilleri kısıtlamaya çalışacaksınız, “örnek bir evlat” yetiştirebilme ve “doğru olan şeyi yapma” kaygısıyla…

Doğru veya yanlış; yaptığınız şey, bir zamanlar kendi annenizin size yaptığı şeyin tamamen aynısı olacaktır. O da, kendi zamanında kendi anne & babasının izin vermediği şeyleri sizin yapmanıza izin vermiş, ve kendi zamanında ayıp karşılanan şeyleri yapmaya kalktığınızda sizi kontrol altına almaya çalışmıştı.

Yeni jenerasyon; bizden, bizim bir üst jenerasyondan istemiş olduğumuz şeylerden daha fazlasını istiyor olacak, buna hazırlıklı olalım. Onlara, kendi zamanında isteyip de yapamadığı şeylerden daha fazlasını veremeyenler; büyük ihtimalle, kendi ailesi de kendisine yapamadıkları şeylerden daha fazlasını veremeyen kişiler olacaktır. Olaylara onların bakış açısından bakıp kendi zamanının tabularından daha fazlasını verebilenler ise; büyük ihtimalle, bir zamanlar kendi ailesi tarafından aynı tavırla karşılanmış kişiler olacaktır.

Kendi ailemizi eski kafalılıkla suçlamak konusunda acele etmeden önce, zamana has değer yargılarını bir kenara bırakıp, içinde bulunduğumuz şartlar çerçevesinde ne yaptığımıza bakalım önce… Onların yaptığı hataları değişik şartlar çerçevesinde aynen tekrar ediyorsak, ileriye doğru pek büyük bir adım atamamışız demektir – ve onları suçlarken kullandığımız her kelime aynı zamanda kendi kendimizi de kastediyordur.

Bu satırlardan çıkarttığınız ana fikir “Bırakın kızınız haftanın her günü bir başkasıyla birlikte olsun” ise, okuduğunuz herşeyi unutun lütfen…

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s