Psikoloji

– psikoloji ciddi olarak çok faydalı bir dal değil mi? akıl alır gibi değil bazen açılımları…boyutları… belki de adaptasyondaki boyutsuzluğu mu demeliyiz bilmem ki?

– her dalda olduğu gibi; kendini geliştirenler için faydalı, ama akademide verilenlerle sınırlı kalanlar için hammaliye bir bölüm.

– psikolojinin başka dallara adaptasyonu çok tartışılan bir şey…sen ne düşünüyorsun bu konuda?

– mesela nasıl dallar? 1-2 örnek verir misin?

– mesela…siyaset bilimi…bir çok terör veya sosyal yapısı incelemede psikolog (social) kullanırlar…onların tanımlarına yardımına muhtaç olurlar. ayrıca…kendini geliştirenler için faydalı derken, bunu da sen biraz açar mısın?

– kitaplarda okuduğu şeylerin kalıplarına takılmadan arkasındaki fikirleri anlayan, bunun üzerine kendi çalışma & fikir & gözlemleri katabilen diyelim. cevabım yine aynı…

– o halde biraz kişisel beceri mi söz konusu?

– biraz mı? tamamen öyle… konservatuardan mezun birilerini düşün. kimi sadece nota okuyabilecektir, kimi beste de yapabilecektir, kimi doğaçlama çalma konusunda çok başarılı olacaktır, kimi de bunların hepsini birden yapabilip, müzik bilgisini film müziği ya da sentez müzikler gibi çalışmalar yapabilecektir.senin sorduğun şeyin cevabı da aynen böyle. psikoloji bilimi dediğin şey, psikoloji hakkında bugüne kadar elde edilen bilgilerin düzenli halde tutulduğu organizasyondur. bu bilgileri doğru yerde doğru şekilde kullanabilme becerisi tamamen kişiye aittir.

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s