Nasıl ABAP’çı Olunur

1464-ppt

Merhaba Kerem Bey,

Sizinle daha önce de bazı konularda yazışmıştık. Ben enformatik öğrencisiyim, 3.sınıfta okuyacağım bu sene. İleride Abapçı olmak istiyorum fakat nasıl bir yol izleyeceğimi bilemedim. Araştırdığım kadarıyla şuan vardığım sonuç, her şeyden evvel java öğrenmem gerektiği. Bunun için iyi bir kurs arıyorum bu aralar. Ama buna başlamadan önce size sormak istedim. Düşündüğüm yol doğru mu, siz ne tavsiye edersiniz?

Açıkçası programcılık ve veritabanı konularında elle tutulur tecrübem yok. Veritabanına access’le okulda başladım. Ama bu derste gördüklerimle sınırlı kalmadı, okulun envanter sistemi için bir veritabanı hazırlamaya başladım, proje iptal olduğundan tamamlanamadı ancak bunun bana baya katkısı oldu. SQL’e baya hakimim(sizin kitabınızın da katkısıyla:)) Bu aralar da SQL Server 2005 öğrenmeye başladım.

Programlama dili olarak yine okulda java ile başladık, tahmin ettiğiniz gibi Marmara’da bu pek işe yarar bir ders olmadı. Kendim kitaptan biraz çalıştım. Daha sonra bunun iyi bir giriş olmadığını düşünüp sizin kitabınızı okudum(yaladım yuttum da denilebilir. Bu konuda size mail atmıştım bu kış).

İlginize teşekkürler.

Selam…

Anladigim kadariyla programcilik ve veritabani konularinda baslangic seviyesinde tecruben var. Bu da birseydir.

Eger ciddi olarak ABAP’ci olmayi dusunuyorsan, sana tavsiyem su olacaktir: En kisa surede SAP kullanan veya SAP danismanligi veren bir firmada stajyer olarak basla. Part time, hafta sonu, nasil olursa. Yazini da degerlendir tabii.Para kazanmaktan ziyade, SAP basinda ABAP tecrubesi kazanmaya bak. Eger ABAP bilerek mezun olursan, kariyerine bu dogrultuda devam etmen cok kolay olur. Hic ABAP bilmeyen bir yeni mezun ise, ABAP konusunda ise alinmak icin cok iyi programcilik tecrubesine sahip olmalidir.

Bir yandan ABAP staji yaparken, evdeki bos vakitlerinin bir kismini da veritabani tasarimi & Java konularina ayirmanda fayda var tabii. Hem programcilik mantigin & Object Oriented Programming bilgin gelisir (ileride ABAP’a da faydasi olur), hem de kendini tek bir dille sinirlamis olmazsin. ABAP eski bir dil oldugu icin hantalliklari var, o yuzden programciligi sadece ABAP’ta ogrenmek yerine ABAP + Java calismak vizyonunu genis tutacaktir; ileride baska dil / platformlara ihtiyac duyarsan cok daha kolay ogrenirsin. Bunun yani sira SAP’nin Netweaver gibi yeni teknolojilerinin neredeyse tamami Java tabanli. Entegrasyon islerinde de Java neredeyse olmazsa olmaz durumda.

Soyleyebileceklerim bu kadar sanirim. Iyi calismalar…

Advertisement

Posted

in

,

by

Tags:

Comments

2 responses to “Nasıl ABAP’çı Olunur”

  1. rerkuymert Avatar

    Selam abi ne olur bir kaynak verin yaaa hiç bir yerde yok sap erp abap dair bilgi

    1. Dr. Kerem Koseoglu Avatar

      http://sap-press.com adresinde her seviye ve konuda teknik kitap bulunabilir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s