Karar Tonu ve Modlar

merhaba kerem abi,

 Abi bir şarkının tonunu ve gamını dinledikten sonra nasıl bulabiliriz veya

tahmin edebilirz? ben temel jazz teorisi yazınızı okudum. mesela solo gamı E minör olan bir şarkı için bu hesaba göre Re Locrian gamını kullanabilr miyiz?

 abi bir de bu locrian lydian felan gibi gamları oluşturan notalar nelerdir?ben nette bulamadım tam anlamıyla..

Selamlar…

Dinlediğin bir parçanın karar tonu nasıl bulunur, açıkçası genel geçer bir yöntem tavsiye edemeyeceğim. Ben bu işi kulaktan çok rahat yapabiliyorum, sanırım sesleri tanımakla ilgili birşey. Ne yazık ki matematiksel bir yöntem öneremeyeceğim.

Karar tonu kabak bir şekilde E minör olan bir parça için kullanman gereken solo tonu da E Aeolian (yani E minör) olacaktır. Burada tarif ettiğim modlar, tansiyonlu parçalarda kullanılır. Daha iyi anlamak için, bahsetmiş olduğun makaledeki parçaları dinle.

Mesela Joe Satriani’nin “Flying In A Blue Dream” parçası, kabak anlamda C Majör gamı üzerinde yürür. Ama dikkatli dinlersen, normalde “C D E F G A B” şeklinde giden C majör gamı yerine “C D E F# G A B” kullanıldığını göreceksin. Bu, C Lydian’dır. Şimdi bir de E Minör gamındaki notaları düşün. “E F# G A B C D”. Dikkat ettiysen, C Lydian = E Minör diyebiliriz zira tamamen aynı notalardan oluşuyor.

Önceki makalemde de anlattığım hesapla; parça C Lydian ise, C notasından 4 perde aşağıdaki notayı (E) referans alıp minör gamını çalarsan (Em), C Lydian’daki doğru notaları basıyor olursun.

Bu konuda faydalı olacak bir yazı: Jazz Modes Guitar Cheat Sheet

Umarım anlatmaya çalıştığım mantık biraz daha netleşmiştir.

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s