Çalışmayan MIDI Klavyesi

Kerem bey,

Sizin Bilgisayar Destekli Müzik kitabınızı okuyorum. Casio AT 1 ile Bilgisayar arasına USB den midi bağlantısı yaptım. Ancak bir türlü yapamıyorum. CW programı, fl stüdyo, Wavelab, programlarını denedim. Fakat olmadı. Mümkünse yardımınızı rica ediyorum. Veya beni yönlendirirseniz sevinirim.

Açıkçası Casio AT 1 modelini daha önce hiç kullanmadım. Ancak; genel tecrübelerimden şu adımları tavsiye edebilirim:

Cihazın MIDI işlevinin etkinleştirilmesi için klavyede bazı ayarlar yapmanız gerekiyor olabilir. Klavyenizin kullanım kitapçığında “MIDI” diye bir bölüm çok büyük ihtimalle vardır, bu bölümleri okuyup klavye ayarlarının doğru olduğundan emin olun.

Klavye ayarlarının doğru olduğundan eminseniz; kabloları ters takmış olabilirsiniz. Klavyenin “MIDI – IN” bölümüne taktığınız ucu “MIDI – OUT”a, ve “MIDI – OUT”a taktığınız ucu da “MIDI – IN”e takıp biraz daha uğraşın. Varsa, MIDI – THROUGH girişini kullanmanıza gerek yok.

Cakewalk içerisinde ses kartı ayarları veya açtığınız Track’lerdeki MIDI port numaraları yanlış olabilir. Bu konuda kitabıma veya Cakewalk yardım dosyalarına başvurabilirsiniz.

MIDI kablonuz, klavyeniz veya ses kartınızda bir problem olabilir. Müzikle uğraşan bir başka arkadaşınız varsa, onun çalıştığından emin olduğunuz klavyesini kendi kablonuzla deneyin. Bu şekilde sonuç alırsanız ya klavyeniz bozuk, ya ayarları hatalıdır. Sonuç alamazsanız; onun klavyesini kendi kablosuyla ve sizin kablonuzla deneyin. Bu şekilde sonuç alırsanız; onun kablosuyla çalışıp sizinkiyle çalışmıyorsa kablonuz bozuktur ve iki kabloyla da çalışmıyorsa ses kartınızda veya sürücülerinde problem vardır. Eğer sonuç alamazsanız, Cakewalk ayarlarınızda problem olabilir, programa biraz daha derinlemesine eğilin.

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s