Modern Müzik Yazılımlarının Karşılaştırması

E.A. says: (12:33:04)
nasıl memnunmusun karttan

Kerem says: (12:33:32)
evet çok memnunum. aslında MIDI kullanmasam daha hesaplı kartlar da var aynı işi yapan – firewire live gibi. sende firewire portu mu var USB mi? bir de PC mi var Mac mi? son olarak yazılım tercihin nedir? Cubase, Pro Tools, Logic, vs?

E.A. says: (12:34:00)
pc var. usb var. ama upgrade edicem makinayı firewire da olucak. abicim yazılım tercihim filan yok hint fakiri gibiyim o konuda hala acid kullanıyorum. 1 ay sonra ekipmanı tamamlayınca pro anlamda başlıcam düzenli çalışıcam gayret göstericem.

Kerem says: (12:35:03)
bence yazılımları incelemeye başla. PC kullanacaksan Logic’i elersin zaten, Pro Tools ve Cubase var. Pro Tools yazılım + donanım olarak gelir, 500-1000 YTL arasına halledersin, dünya standardıdır. Cubase ise sadece yazılımdır, iyi bir PC ses kartı alırsan kutusundan LE versiyonu çıkar, uzun bir süre götürür seni. Eeğer PC kullanacaksan o zaman PCI kart da alabilirsin, M-Audio’nun Audiphile modelleri var, Creative EMU serisi var, hepsi başlangıç seviyesi için iyidir. Ses kartlarından çıkan Cubase LE’yi ben birkaç ay öncesine kadar bütün işlerimde kullandım.

E.A. says: (12:37:13)
bu 410 modeli tek parça harici dimi creative audigy 2 gibi değil? yani makinaya pcidan kartı takıyosun ondan harici kutuya kablo çıkıyo filan değil. ana karttaki firewiredan direk bir kutuya çıkış sadece bir kutu dimi?

Kerem says: (12:37:46)
evet sadece bir kutu. önünde iki giriş var, doğrudan gitar filan girebilirisin. iki giriş de arkada var. 8 tane de çıkışı var, kolona, kulaklığa, nereye istersen. ama bak bir konuda dürüst olayım. MIDI kullanmayacaksan bu ses kartını almana gerek yok. M-Audio Firewire Live var, o yeterli olur. ikisi arasındaki tek fark MIDI.

E.A. says: (12:38:45)
midi kullanıcam. midi klavye alıyorum.

Kerem says: (12:38:53)
ok o zaman bunu alacaksın. yalnız birşey diyeceğim. boş bir MIDI klavye ile yapabileceklerin sınırlıdır. Ya iyi bir klavyen / ses bankası modülün olması lazım, ya da PC ortamında sağlam VST Sample’ların olması lazım – ki onlar da bir hayli pahalıdır. tabii sen lisanssız kırık VST alacağım dersen onun günahı senin boynuna ben karışmam. aslında hazır Mac’ler kampanyadayken bir MAC + Firewire + Logic 2-3.000 YTL’ye çıkartırsın seti, bütçeni bilmiyorum gerçi ama…

E.A. says: (12:40:54)
çok mantıklı tekliflerin ama şuan için değil. benim senden bir ricam,
elindeki arşivden yararlanmak isterim looplar samplerlar ses bankası program filan falan…

Kerem says: (12:42:39)
seni muhtemelen hayal kırıklığına uğratacağım ama elimde loop, sample, ses bankası anlamında hiçbirşey yok desem inanır mısın… hele PC için hiç yok, Mac kullanıyorum ben. parça yazarken oturup herşeyi sıfırdan yazıyorum, hazır sample loop filan kullanmıyorum. sesleri ise klavyeden alıyorum. VST / Plugin desen, Logic var bende, o da Mac üzerinde.

E.A. says: (12:43:38)
“ ses kartlarından çıkan Cubase LE’yi ben birkaç ay öncesine kadar bütün işlerimde kullandım” dedin ya, o varmı? yani nerden bulurum yada git şurdan şunu al bunu burdan bulursun filan falan?

Kerem says: (12:44:05)
doğru, ama Cubase LE’de ne düzgün VST var ne Sample, sadece kayıt yapmaya yarıyor. zaten gerçek Cubase’in çok kırpılmış bir hali, ses kartlarıyla birlikte bedava veriliyor.

E.A. says: (12:44:54)
hımm peki sağlam versiyonunun kırığı yokmu

Kerem says: (12:44:59)
Cubase SX diyorsun, hayır yok. lisanssız yazılım kullanmıyorum. Kırık yazılım kullanmak hem korsanlıktır, hem de yazılım garantisi olmaz. tam çalışırken program çöker de işini kaybedersen üzülürsün sonar. bir de sen Cubase SX bile alsan, hatta ProTools bile alsan, başlangıç seviyesinde programların %10’undan ancak istifade edeceksin. o yüzden ilk aşamada LE versiyonlarla başla bence. arayüzleri de daha basit oluyor. Bakın bitti, yetmiyor, o zaman geçersin.

E.A. says: (12:47:36)
reason filan nasıl sence? yani aynı mantıktamı cubase ile?

Kerem says: (12:48:11)
reason hiç kullanmadım ama gördüm. cubase’ten farklı. kendi soft synth’leri sesleri filan var. dışarıdan MIDI Sequencing, Audio kaydı filan gibi özellikleri yok; varsa da çok zayıf. reason aslında elektronik ses / sample üretip onlar üzerinden müzik yapmaya yarıyor. çok güçlü bir araç, Prodigy dahi kullanıyor. Ama gitar bağlayıp kaydedeyim, altına davul koyayım dersen reason doğru bir seçim değil bence senin seviyende.

E.A. says: (12:48:34)
sonar ?

Kerem says: (12:48:58)
sonar = cubase = logic = pro tools gibi düşünebilirsin senin seviyende. şöyle diyeyim. sonar daha ucuzdur, ama diğerleri kadar çok kaliteli VST, plugin, vs içermez. cubase, orta ölçekli stüdyolar veya ev kayıtları için idealdir. hem sequencing, hem mix vs yapar, bol bol VST / Plugin içerir. Logic ve Pro Tools başa baş ürünler ama genel olarak; logic müzik üretirken, pro tools ile kaydedip mixlerken daha iyi sonuçlar verir. pro seviyede ise piyasa standardı pro tools’dur. ama birçok ünlü müzisyen bestelerken Logic kullanır.
logic sadece mac’de var bu arada. pro tools donanım bağımlıdır bir de, istediğin ses kartıyla kullanamazsın, kendi donanımını ister illa ki.

E.A. says: (12:49:20)
vst den kastın nedir abi

Kerem says: (12:50:49)
VST denen şey, hmm, müzik plugin’i gibi düşün. bir VST darbuka da çalabilir, gitar da çalabilir, ya da bir kanala Reverb de verebilir. software plugin diyelim müzik dünyasında.

E.A. says: (12:51:23)
vst ne oluyo peki mantık olarak çözemiyorum. yani şöyle bişimi… midi klavyeyi bağladım vstyi açtım msl darbuka vst klavye ile darbuka çaldım gibi bişimi?

Kerem says: (12:52:23)
bu bir VST olabilir belki evet. MIDI okuyup darbuka sesi üreten bir VST olabilir.
bak şöyle düşün. VST standartı, USB standardı gibidir ama yazılım tabanlıdır.
nasıl USB’den çalışan bir sürü cihaz varsa, VST üzerinden çalışan bir sürü Plugin vardır. kimi MIDI klavyesinden sinyal alıp darbuka sesi üretir, kimi (ses kartına gitar bağladıysan) gitarın Audio sinyalini alıp amfi simülatörü rolünü üstlenir,
kimi bir kanal üzerine çeşit çeşit Reverb yükleyebilir. kimi 10.000 bass riff içeriyordur, oradan sürükle & bırak ile bilgisayara bas çaldırırsın

E.A. says: (12:53:42)
hımmm anladım şimdii. pedal gibi bişi olmuyomu? anallog pedal ? çeşit çeşit değişik işlevsellik? o zaman cubase kurduk ok ama asıl önemlisi sıkı vstleri bulmak değilmi ?

Kerem says: (12:54:43)
eh… öyle diyelim… ama pedallar sadece sinyal modifiye eder. VST’lerle sıfırdan enstrüman bile çaldırabilirsin. senin seviyende öncelikle sequencing mantığını öğrenmek lazım. ondan sonraki aşamada; eğer klavye çalabiliyorsan ve iyi bir klavyen varsa uzun süre VST’siz idare edersin. ama sadece MIDI klavyen varsa evet, güzel ve gerçekçi sesler barındıran VST’ler bulman gerekecektir.

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s