JS1600’e Ne Oldu?

merhaba, ben bu gitara alıcı gözüyle bakıyorum. nedense yurtdışındaki sitelerde (http://www.guitarcenter.com) bu gitar yok, bir tek turkiye’de satılmaya devam ediyor galiba. js2400 çıktığından mıdır?
selam… js1600 sabit köprülü olduğu için, js serisindeki diğer modellere göre biraz daha geri planda kalmış olabilir. oysa daha iyi sustain ve entonasyon sağlıyor. benim gibi; çalarken hareketli köprülere dokunmayan kişiler için süper bir icat =) zira, js’in les paul – telecaster noktalarına ve aralarındaki tonlara cevap verebilme özelliğinin üzerine bir de sabit köprü eklenmesi, çok iyi bir fikirdi bence. ancak; sanırım olay şu: js alanların önemli bir kısmı ya joe satriani’yi çok sevdiği için, ya da floyd rose ile yapılabilecek şeyleri yapabilmek için bu gitarın peşine düşüyor. sadece tonu için bu gitarı alıp, floyd rose’u da kullanmayacak kişilerin oranı düşük kaldı ise, ibanez, js2400 ile ağırlığı tekrar floyd rose’a vermiş olabilir.
js1600’ü alan aldı 😉
Bunun muadili bir gitar öneremiyorum. zira ben de aynı arayış sonunda js almıştım. les paul çalarken koyu humbucker tonları tamam, ama (mesela) funk çalınabilecek single coil sesleri almak istediğinde gitarın sound’u fazla “dolu” geliyor – araya bir takım pedallar filan koymak gerekiyor. single coil gitar çaldığında, bu sefer aynı sıkıntı humbucker’ın dolu dolu tonlarını almak istediğinde ortaya çıkıyor.
js’in varsa iki dünyayı da avuçlarında hissedebiliyorsun. single coil moda geçtiğinde strat / tele arası bir hissiyatı oluyor, humbucker moda geçtiğinde les paul civarı bir hissiyatı oluyor. ama tonları aynı değil tabii – hissiyat olarak diyorum. sanırım bu gitardan alınamayacak ton yoktur. volume düğmesinin altındaki treble boost da deluxe telecaster’ın s1 switch’i gibi ihtimalleri ikiye katlıyor – özellikle pek çok gitarda bulunan sesi düşürüp tonu yumuşatmak istediğinde tonun boğulması problemi böyle çözülebiliyor.
sanırım bu kadar geniş bir ton aralığı, ancak single / humbucker switch’i bulunan bir gitardan alınabilir. ben şimdiye kadar single / humbucker switch’i bulunan, sabit köprülü olan ve tonları bu derece lezzetli olan başka bir gitara rastlamadım. ama ben rastlamadım demek yok demek değil tabii =)
alternatif olarak, s / s / h dizilimine sahip gitarlara da bakılabilir. ama onlarda da, mesela humbucker sap manyetiğinin tonunu alamazsın, orada single var çünkü. yine; switch’i olan gitarlar daha geniş bir yelpaze sunacaktır sanki.
Ton çeşitliliği konusunda şu arkadaş da aynı şeyleri söylemiş, bir oku: http://www.sesteknolojileri.com/…tdetails.aspx?id=4
Advertisement

Posted

in

,

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s