Dijital Tasarım Teknolojileri

Hocam ben daha önce yine göndermiştim bu maili fakat cvp gelmedi belki gözünüzden kaçmıştır diye tekrar gönderiyorum.Benim bahsetmek istediğim şey Dijital Tasarım Teknolojileri hocam(photoshop,flash,dreamwear,IIIsturator,InDesign,Autocad,3ds max,wep tasarımlar için Cs3,)bunlar fakat anlamadığım bu da grafikerlik ve wep tasarımları içine girmiyormu acaba.Bunları bilmiş olsak, hem kendimize ait tasarımlar hemde wep alanında ileri düzeyde bişeyler yapılamazmı?Bu söylediğim Dijital tasarım teknolojileri ile şimdi ve ileri ki zamanlarda güzel işler yapılabilinirmi iş imkanında olsun gelir açısından olsun…

Yazdığın her bir program, çok farklı kariyer yollarına gider. Özetlemek gerekirse;

  • Photoshop + Illustrator kullanan kişiler grafik tasarımcılardır. Güzel sanatlar fakültesinin grafikerlik bölümünden mezun olup, görsel tasarım işleri üzerinde çalışırlar.
  • InDesign (+Photoshop +Illustrator) kullanan kişiler, yine grafik tasarımcılardır ve muhtemelen yine grafik bölümünden mezundurlar. Bu kişiler, basılı yayın üzerine uzmanlaşmışlardır.
  • Flash + Dreamweaver (+ Photoshop) kullanan kişiler, Web tasarımcılarıdır. Önemli bir çoğunluğu yine güzel sanatlar fakültesi grafik bölümünden mezundur. Ancak, basılı yayın yerine Web yayıncılığı üzerine uzmanlaşmışlardır.
  • Autocad kullanan kişiler; muhtemelen mimarlık veya endüstriyel tasarım mezunu olup, konusuyla ilgili vektörel 3D tasarım yapan kişilerdir.
  • 3D Max kullanan kişiler ise; yine mimarlık / endüstriyel tasarım tarzı bir bölümden mezun olup 3D tasarım yapan kişiler olabilir. Bunun yanı sıra; oyun veya 3D animasyon konusunda da çalışıyor olabilirler (Türkiye’de diğerleri kadar yaygın sektörler değil bildiğim kadarıyla – yanılıyor olabilirim).


Gördüğün gibi; önemli olan şey bir(kaç) program seçip o programı teknik olarak kullanmayı öğrenmek değildir. Burada ne tarz bir iş yapmak istediğine karar verip, o işi öğrenmek önemlidir. Yani; sen Photoshop’un menülerini, araçlarını, vs kullanmayı iyi bilsen bile, grafik tasarımın prensiplerini bilmiyorsan, sırf iyi Photoshop kullandığın için güzel bir tasarım yapamazsın. Aynı şey diğer programlar için de geçerli.

O yüzden benim tavsiyem, önce ne tarz bir iş yapmak istediğine karar verip, “Hangi programı öğreneyim” sorusuna sonra geçmendir. Ne tarz bir iş yapmak istediğine karar vermekte zorlanıyorsan, http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=9093290 adresindeki yazım bir başlangıç noktası olabilir.

Son notum ise şu: Mesela; grafik bölümünden mezun olmamasına rağmen Web tasarımı yapan kişiler de vardır. Bu kişilerin bazıları doğal olarak çok yetenekli olduğu için, bu konuda okumamış olmanın açığını kendileri çalışarak kapatabilmekte ve başarılı işler yapabilmektedir. Ama bu istisnai kişileri bir kenara ayıracak olursak, o konuda eğitim almış biri eğitim almamış birinden daha profesyonel sonuçlar ortaya koyar genelde…

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s