İspark Sorunsalı

İspark ile ilgili kafama takılan bazı noktalar var…

Eskiden sık park edilen yerleri değnekçiler parsellerdi. Arabamızı park ettiğimizde bizden yasal bir hakları olmamasına rağmen ücret talep ederlerdi. Arabasına veya kendisine bir zarar verilmesinden çekinen kişi, nispeten ucuz olan park ücretini değnekçiye öder ve arabasını park edebilirdi.
Yani; değnekçiler, cana veya mala zarar vermekle tehdit ederek bizden haraç almakta idiler.
Şimdi İspark var. Motorlu aracımızın ülke sınırları içinde belli bir noktada durabilmesi için devlet bizden para talep ediyor. Talep ve tahsil ettiği bu paralarla 1,5 milyar dolarlık bir şirket haline gelmiş (referans). Burada iki sorum var. Öncelikle; bu vatan hepimizin ise, bana ait bir eşyayı ortak bir alana koyamaz mıyım? İkinci soru; devletin değnekçileri temizlemesi gerekirken yerine kendi değnekçilerini koyması doğru bir davranış mı?
İspark memurları her ne kadar güler yüzlü olsalar ve ellerinde lüks el terminalleri taşısalar da, değnekçiden çok fazla farkları yok benim gözümde. Zira; aracımı bırakabilmem için benden para istiyorlar. Ödemezsem ne oluyor? Aracıma zarar gelmiyor belki; lakin, eğer uzun süre ödemezsem icra takibi başlatılacağı – yani evime haciz dahi gelebileceğini öğreniyorum İspark’ın sitesinden (link). Hacize itiraz edersem ne olur? Polis müdahelesiyle karşılaşırım, değil mi?
Özetlemek gerekirse; eskiden değnekçiler en uç noktasında arabamıza/bedenimize zarar vermekle tehdit ederek en doğal hakkımız olan park karşılığında bizden haraç isterdi. Şimdi devlet, en uç noktasında polis müdahelesi ile tehdit ederek bizden aynı haracı istiyor.
Hiçbir değer üretmeyen ve bize gerçekte hiçbir katkısı olmayan bir kuruma sırf arabamızı sokağa koyduk diye para vermek zorunda olmanın arkasında adil bir mantık varsa bile; ben göremiyorum…
Neyse ki, tüketiciler derneği konuya el atmış ve İspark’a bir dava açmıştır. Sonucunu merakla bekliyoruz.
Ekşi Sözlük‘teki bazı İspark yorumları şöyledir:
– “Belediye kurulusu olusu sayesinde her bolgeyi parselleyip, park parasi adi altinda zorla para toplayan sirket.”
– “Değnekçileri engellemek kesinlikle bahanesi olan kurum, değnekçileri engellemek için kendin para alıyorsan, eroin kaçakçılarını engellemek için de eroini sen sat o zaman, bu mantık kabul edilemez, asıl büyük değnekçi kendileridir”
– “Artık her türlü ara sokakta, ev önünde, kısacası her yerde haraç toplayan, hava parası alan kuruluş. Tabii ki bu hızlı yayılmada yaptıkları hiçbir iş veya hizmet olmamasının, dolayısıyla hava parasını toplamak üzere görevlendirilen bir kişi hariç hiçbir maliyetinin olmamasının büyük katkısı var.”
– “Değnekçilere üniforma giydirerek değnekçiliği %90 bitirdiğini iddia eden fantastik kuruluş.”
– “Besiktasta olani saat 8 de biten, bittikten sonra degnekcilerin yine isine devam etmesine izin veren kurulus.”
– “Bozuk olan arabam 3 hafta ispark tarafında park halinde kalınca beyefendiler sokaktaki nüfuzlarını kullanıp, benim ev adresimi bulup, evime gelip, evdekilerden para istemişlerdir. ispark çalışanlarının görev tanımında gerekirse evlerini basın, gidip para isteyin, tahsilat yapın gibi seçenekler var mı çok merak ediyorum.”
Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s