İnceleme: Fender Marcus Miller Jazz Bass

Fender Marcus Miller Jazz Bass
Fender Marcus Miller Jazz Bass

Giriş

Fender Jazz Bass hakkında fazla birşey söylemeye gerek yok. Fender’in tarihini ve ne kadar muhteşem & popüler bir enstrüman olduğunu müzik dünyasındaki herkes bilir.

Bu yazıda, bence iki farklı enstrüman olarak değerlendirilmesi gereken 4 / 5 telli versiyonlarını bir arada inceleyeceğim.

4 Telli Versiyon

Bu enstrüman, Fender Jazz Bass’ın Marcus Miller modelidir ve Japon yapımıdır.

Dürüst olmak gerekirse; Marcus Miller dinlemiyorum ve üstün bir müzisyen olsa da solo albümlerini pek sevmem. Bu gitarı tamamen kulağıma ve ihtiyaçlarıma dayanarak almıştım; aldığımda American Standard modeline tercih ederek almıştım.

Benim dikkatimi çeken özellikleri şunlar… Öncelikle, harikulade bir tonu var. Ne de olsa bir Jazz Bass. Bunun yanı sıra; hem aktif hem de pasif olma özelliğine sahip. Pasif moddayken ton düğmeleri etkin değildir; bunun yerine manyetikler arasındaki Volume dengesini değiştirerek dilediğiniz Vintage tonları yakalayabilirsiniz – bu modda iken 70’lerden gelen bir Jazz Bass çaldığınız hissine kapılacaksınız. Aktif moda geçtiğinizde ise; hem manyetikler arasındaki Volume dengesi, hem de Bass/Tiz çift bant Equalizer ile daha modern tonlar elde edebilirsiniz.

Pasif modda Treble Cut olmaması, zaten epey parlak olan Ash + Maple kombinasyonunu tek hamlede koyultma imkanı olmaması anlamına geliyor. Aktif modda ise 3 bant EQ bir kenara, 2 bant EQ’nun sadece Boost karakterli olması, yine ayaküstü ton şekillendirme imkanlarını epey kısıtlıyor. Tonal anlamda “One Trick Pony” denecek tarzda bir bas gitar olduğunu düşünüyorum; Slap’e öykünerek mikste öne çıkacak güzel bir ton verebilmekle birlikte, altyapıyı duvar gibi dolduracak koyu tonlar almak biraz zorlayıcı bir görev olabilir.

Ancak; pek çok gitarist tam da bu yüzden birden fazla gitar alıyor – o akşamın performansında neye ihtiyaç varsa, ona uygun gitar götürüyor. Bu gitarın yerini bilmemiz açısından altını çizmek istedim – her tarza gidecek joker bir bas gitar değil kanımca; belli bir tonu iyi veren bir gitar.

Bu bas gitar ile  “Jazz Bass” denince akla gelen geleneksel tonu  dahi birebir alamayabilirsiniz; daha ziyade Marcus Miller denince akla gelen tonu düşünmelisiniz. Zaten üzerindeki imza da bunu ortaya koyuyor: Marcus Miller seviyorsanız, Marcus Miller’in Signature tonunu elbette alabilirsiniz.

Ancak; bu gitarın manyetiklerinde dip gürültüsü olduğunu söylemeliyim. Manyetiklerin ses dengesini eşit ayarladığınızda sorun yok; ancak bir manyetiğe diğerinden daha fazla ağırlık verdiğinizde, fark ölçüsünde dip gürültüsü de başlıyor. Bu durum, Noiseless manyetiklere sahip modeller dışında tüm Single Coil Jazz Bass’larda rastlanan bir durumdur; Jazz Bass Sound’unun zorunlu bir parçasıdır. Sayısız müzisyen bu dip gürültüsünü Hum Debugger / Noise Gate gibi yardımcı cihazlarla çözüyor, bir o kadarı da aldırmıyor. Standart Jazz Bass’ımdaki dip gürültüsünü, Aguilar AG 5J-HC manyetik takarak çözmüştüm. Ancak, tonu biraz da olsa değişti. Marcus Miller Jazz Bass’a bu manyetiği takmak, kanımca “Marcus” tonundan uzaklaşmak anlamına gelebilir; o yüzden tavsiye ederim diyemiyorum – denemek lazım. Dip gürültüsü ve çözümleri hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler, Gitarda Dip Gürültüsü ve Çözümleri başlıklı yazımı okuyabilir.

Bütçeniz müsaitse; Ash gövde ve Maple sap kombinasyonuna sahip bir Fender American Deluxe Jazz Bass daha iyi bir tercih olabilir. Daha iyi malzeme & elektroniğe ve (Japon değil Amerikan üretimi olduğu için) daha kaliteli işçiliğe sahip olması bir yana; hem Marcus Miller Jazz Bass’ın verebileceği tonları (ve daha fazlasını) verecek, hem de dip gürültüsü problemi yaşatmayacaktır.

Ürünün resmi sayfasına http://www.fender.com/products/search.php?partno=0257802321 adresinden erişebilirsiniz. Ürün hakkındaki tarafsız yorum ve videoları, Google ve Youtube üzerinden bulabilirsiniz.

Gitarın genel miks içerisindeki performansını görmek isterseniz, Babylon konserimiz şu linkte yer alıyor: http://www.youtube.com/watch?v=YKTZwHVGv7M.

5 Telli Versiyon

Gelelim 5 telli versiyonunun farklarına:

 • Fazladan bir B teli var.
 • Japonya’da değil Amerika’da üretiliyor, dolayısıyla fiyatı (çok) daha yüksek.
 • Seçilen ahşabın kalitesi gerçekten çok iyi, Custom Shop ayarında (ya da ben şanslıydım).
 • Muhtemelen üstteki iki maddenin bir kombinasyonu sonucunda; çok daha organik bir Sound’u var. Elektroniklerinde de bazı farklar olabilir, o detayda bakmadım.
 • 4 telli versiyonda Pickguard 2 parçadan oluşuyor ve bir tanesini söküp ayırmak mümkün. 5 telli versiyonunda Pickguard yekpare.

Bütçeniz varsa, 5 telli versiyonun 4 telliden daha yüksek bir ligde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunu hem “Sound”, hem de genel “Feeling” anlamında söylüyorum. Gözüm bağlı çalsam “Custom Shop” diyebilirdim (evet daha önce Custom Shop’um oldu).

Tonlama

Bu gitarı nasıl tonladığımı How I EQ my Basses yazımda bulabilirsiniz.

Deluxe Jazz mı Marcus Miller mı?

Eğer 4 telli versiyonlardan bahsediyorsak, Fender American Deluxe Jazz Bass ‘ın daha iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum. 5 telli versiyondan bahsediyorsak, Fender American Deluxe Jazz Bass ile Marcus Miller V arasında bir seçim yapmanın daha zor bir iş olduğunu söyleyebilirim. Objektif farklar şöyle:

 • Deluxe Jazz’da Noiseless manyetikler var, Marcus Miller V’da yok
 • Deluxe Jazz’da 3 bant Boost / Cut EQ var, Marcus Miller V’da 2 bant Boost Only EQ var
 • Deluxe Jazz’ın pasif modunda Treble Cut var, Marcus Miller V’da yok

Subjektif olarak bakıldığında ise, teknik anlamda Deluxe Jazz’ın artıları olmasına rağmen Sound ve Feeling olarak Marcus Miller V’ın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Tabii bu gitardan gitara değişebilir, çok subjektif bir konu ve az önce de söylediğim gibi belki de ben şanslıydım.

Ben ikisini de denediğimde, tercihim Marcus Miller V olmuştu.

Başka Alternatifler Neler?

Eğer Marcus Miller almak istiyorsanız ancak artık üretilmediği için piyasada bulamazsanız (veya bütçeniz uygun değilse), Marcus Miller’ın Sire ortaklığıyla piyasaya çıkardığı Marcus Miller by Sire baslarına bakmanızı şiddetle öneririm. Fiyat / performans oranı gerçekten inanılmaz yüksek, çok üst seviye bas gitarlara kafa tutabilecek enstrümanları gayet makul fiyatlara satıyorlar. Türkiye distribütörü Senkop Müzik .

Vintage tonları sevip; Blues, Jazz, Rock’n Roll, Disco, Funk tarzları çalmak isteyen ve Japon bir Marcus Miller alma konusunda benden fikir isteyen bir öğrenciye verdiğim cevap şu şekilde idi:

bu yazdığın tarzlara en iyi gidecek bas bence jazz bass olacaktır, stingray önermem. sebebi de şu: tek humbucker’lı stingray’lerden mid tonlar pek doyurucu çıkmıyor. eğer elin rahat ediyorsa humbucker + single coil veya çift humbucker bir stingray düşünebilirdin, ancak ben çift humbuckerlıyı bir hafta çalabildim ve iade ettim. zira elini koyacak yer bulamıyorsun çok kalabalık ortalık. precision bass alsan, low-mid’leri çok iyidir ancak slap vs dediğinde stingray’in çok iyi verdiği o “bite” tonunu bulamazsın. senin bütçende fender marcus miller bence iyi bir seçim.

eğer düşük bütçeli alternatif bakarsan da 2 önerim var: 1) senkop müzik’te yine marcus miller’ın adıyla üretilen sire bass var, fiyat performans oranı çok çok yüksek. 2) do-re müzik’te (kadıköy) daha dün denediğim Godin bir bass var 2x jazz manyetiği olan. onun da tonları çok iyi – ama pasif bir bas, aralığı o kadar geniş değil ne yazık ki. ileride bütçen olduğunda da; bulabilirsen fender american marcus miller V öneririm. alternatif olarak american deluxe jazz bass da olabilir.

sire’ın fiyat – performans oranı çok iyi, çaldığımda inanamadım, o fiyata öyle bir bas hayatımda görmedim. daha iyileri var ama o fiyata yok sanırım. yoksa bir stingray classic, ya da custom shop, sandberg, vs değil tabii ki. ama sire’da şöyle bir risk var az da olsa: yeni çıkan bir seri, yani 10 yıldır kullananlar neler yaşadı bilme şansın yok. 3 sene sonra cörtleyecekse şu anda bilmiyor kimse yani. marcus miller’ı alsan da 2. el olduğu için risk var. hayat böyle işte – riskler arasında seçim yapmak… benim senkop’ta çaldığım bu idi: http://www.basmarket.com/Marcus-Miller-V7-Ash,PR-64532.html . eğer ALDER ağacı alırsan daha koyo & geleneksel bir sound alırsın. ASH ağacı alırsan (benim attığım ASH) marcus’un da çaldığı daha parlak tonları alırsın.

bak şu bass gitarın da ton aralığı İNANILMAZ geniştir, tam 18 farklı ton kombinasyonu var: http://www.basmarket.com/GL-L2000-Tribute-Bas-Gitar-SBM,PR-898.html . G&L L2000 , lakland ile birlikte dünyanın en joker bas gitarlarından biri olabilir. ama bana fazla karışık geldi, 18 kombinasyon çok fazla yani sahnede ayaküstü ton değiştireceğin zaman elin ayağın karışır gibime geldi. sabırlıysan aradığın her şeyi bulursun G&L L2000’de. marcus miller ve sire kadar güçlü bir aday, listende olsun. G&L l-2000’den; stingray, jazz bass ve precision sound’larının AYNISINI alabilirsin neredeyse öyle söyleyeyim, aklına gelen her ton çıkar.

bence 2.500 biriktirdiysen ne marcus miller ne sire, doğrudan G&L L-2000 düşün. çünkü biri 2. el, öbürü yeni üretim & orta kalite (fiyat performans iyi ama bu çok iyi bir bas demek değil). denemeden alma yalnız bak – 2x humbucker olunca ben elimi koyacak yer bulamıyorum; rahat çalamıyorum yani. o kadar biriktirmişsin iyi bir karar ver mutlaka – rahat edemezsen alma çünkü 2 ayda soğursun.

benim kişisel tercih sıralamam 1) american marcus miller V 2) american deluxe jazz bass 3) japon marcus miller jazz bass 4) sire . fender artık marcus miller üretmiyor bunu da unutma – şimdi aldın aldın bir daha bulamazsın. sire sonradan da alabilirsin.

 

Advertisement

Posted

in

,

by

Tags:

Comments

4 responses to “İnceleme: Fender Marcus Miller Jazz Bass”

 1. Aguilar AG 5J-HC Pickup Review – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] the same ground with the tone above, but with a different vibe – imagine Flea instead of Marcus Miller. Has more clickiness to it, and cuts the mix a little […]

 2. How I EQ my Basses – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] Fender Marcus Miller Jazz Bass […]

 3. Sandberg California VM5 – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] Fender American Marcus Miller V: Şimdiye kadar çaldığım tüm baslar arasında en rahat sapa sahip iki bas gitardan biri bu idi (diğeri Fodera). Bana olumsuz gelen yönleri; pasif modda Treble Cut olmaması ve aktif moddaki EQ’nun Boost Only olması idi. Ve 60-Cycle-Hum tabii… Özellikle Brezilya / Latin sularında çalarken, bu bas gitarın tonunu boğmadan koyulaştırmak epey zorlu bir iş idi. Slap / Funk ağırlıklı çalanlar için bulunmaz nimet, ne yazık ki artık üretilmiyor. Alternatifi Sire olabilir bugün için. […]

 4. […] Fender Marcus Miller Jazz Bass: Manyetiklerinde dip gürültüsü var, aktif EQ 2 bant (Mid yok) […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s