Yeni bir ERP Yazılımı Geliştirmek

Access ile bir bütünleşik Malzeme Gereksinim Planlaması, Stok ve Sipariş Takip Sistemi tasarlamak istiyorum. Bunun için kitabınızda aktardığınız ağaç yapıları ve rekürsif programlama aklımın bir ucunda fakat işe nereden başlamalıyım? Nasıl bir yol haritası izlemeliyim? Ürün ağaçlarını veritabanında tutmayı başardım diyelim. Tedarik sürelerini dikkate alarak gereksinimleri nasıl dökümanlaştıracağım. Üretimden sonra bunları stoklardan nasıl düşeceğim? İşte böyle bir sistem tasarlayabilirsem çok mutlu olacağım.

Bu tarz bir MRP / MRP II yapısı için Access kullanamazsın. Access’in limitasyonarı konusunda Internet üzerinde pek çok kaynak var. RDBMS özellikleri sunan daha ciddi bir veritabanı kullanmalısın; SQL Server veya Oracle gibi. Lisans problemi varsa açık kaynak kodlu MySql gibi veritabanlarını da düşünebilirsin.
Burada tarif ettiğin yapıyı fazlasıyla yapan örnek ürünler var. En gelişmişi (benim de sektöründe bulunduğum) SAP’dir, piyasanın %60’ından fazlasına hakim. SAP’den (çok) sonra gelen diğer isimler, Oracle ERP, PeopleSoft ve Microsoft Axapta olarak sayılabilir. Bunların haricinde irili ufaklı sektör bazlı pek çok ERP firması var, Logo gibi muhasebe firmaları dahi ürünlerine MRP / ERP özellikleri dahil etmeye çalışıyor.
Eğer bu sistemi sadece hobi için geliştireceksen tamam. Ama ciddi anlamda satabileceğin ticari bir uygulama geliştirmek istiyorsan, bu konuda köşe başları büyük oyuncular tarafından kapılmış durumda (SAP 30 senedir bu konuda ürün geliştirip satıyor). Sektöre özel belli bazı problemleri çözen (metal sektöründeki kesme problemi gibi) entegre bazı uygulamalar geliştirmeyi düşünebilirsin. Entegre derken, mesela SAP ile entegre çalışabilecek anlamında.
Ancak, bu konudaki rakip ürünleri teknik anlamda (tablo yapıları, uygulama mantığı, sistem altyapısı, güvenlik, güncelleme, vb) iyice inceleyip anlamadan böyle bir işe sıfırdan başlarsan, satılabilir bir ürün haline getirmen çok uzun ve zahmetli bir yol olacaktır. Gittiğin müşteriler “Neden SAP / Axapta değil de senin ürününü alalım?” dediklerinde sağlam bir cevap verebiliyor olmalısın.
Piyasada zaten 30 yıldır geliştirilen / satılan bir ürünü sıfırdan icat etmek, ticari anlamda doğru bir hamle değil. Ticari anlamda doğru hamleler, ya hiç varolmayan bir piyasayı sıfırdan yaratan (Henry Ford’un araba icadı, Steve Jobs’un Macintosh’u, Zuckermann’ın Facebook’u, vb) ya mevcut – doymamış bir piyasaya alternatif bir ürün getiren (Bill Gates’in Windows’u gibi) ya da doymuş bir piyasaya özel – uzmanlaşmış bir çözüm getiren (Cep telefonuna harita / GPS uygulaması) hamlelerdir.
Senin hedeflediğin ERP / MRP piyasası ne yazık ki doymuş bir piyasa. Buraya uzmanlaşmış bir çözüm getirmek dışında akıllıca bir hamle göremiyorum.
Kendini geliştirmek / hobi amaçlı yapacaksan tabii o zaman işler değişir, ticari yazılımlar kendini geliştirmek adına çok güzel problemler ve imkanlar sunacaktır.
Advertisement

Posted

in

,

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s