Yüksek Lisansın ERP’ye Faydası?

Kurumsal Kaynak Planlama sektörünün yeni ve heyecanlı neferlerinden biriyim. Gıda Mühendisliği bitirdim. (…) Okuldan mezun olduğumda ERP öğrenimi arayışı içindeydim. Almanya dönüşümde de bu arayışım devam etti ve IAS’ın ücretsiz ERP temel düzey eğitimine katılma hakkı kazandım. Ardından SQL bilgisinin gerekli olmasından dolayı kendi kendime SQL öğrendim 🙂 Daha sonra da iş başvurularında bulundum ve şu an NETSIS ERP Çözüm Ortaklarından birisinde çalışmaktayım. Ama hedefim kurumsal bir firmada ERP Uzmanı olarak çalışmak. Bu yüzden bu sektöre dair en azından bir diploma sahibi olmam gerektiğini düşünüyorum. Marmara Üniversitesi’nde Tezsiz Yüksek Lisans yapmayı planlıyorum. Fakat bu üniversiteden mezun olmadığım için kriterleri tam olarak nedir bilmiyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

IAS ve Netsis’i ismen biliyorum ama çok yakından tanımıyorum. Ancak; ERP dünyasının tartışmasız en köklü ve büyük firması SAP’dir. ERP sektöründe güvenilir & kalıcı bir yer arıyorsan, çok geç olmadan SAP dünyasına girmeni tavsiye ederim. Önceki tecrübenin ve SQL bilgisinin de şüphesiz faydası olacaktır.

SAP piyasasında diplomadan ziyade kişisel beceri önemlidir. 2 sene yüksek lisans yapmak yerine mütevazi koşullarda 2 sene SAP ile uğraşmak, sana çok daha fazla katkıda bulunacak ve güzel bir iş bulma yolunu sana açacaktır. 2 sene Master yapmış biri yerine 2 sene fiili ERP tecrübesi kazanmış biri %99.9 tercih edilecektir.

SAP yerine IAS / Netsis seçecek olsan da bu söylediğim şey muhtemelen değişmeyecektir. Master yapmak sana ERP’ye yönelik bir şey öğretmeyeceği gibi, ERP bağlantılı bir işe alınmanda tercih sebebi de olmayacaktır. Onun yerine seçeceğin ERP paketinin eğitimlerine gidip sertifika almak çok daha iyi bir fikir.

Bunun tek istisnası yurtdışı olacaktır. Bu konuda şahsi tecrübem Almanya’da oldu, orada işinle bağlantılı bir diplomanın faydası ve gerekliliği yüksek. Tabii yine SAP’yi (bir modülünü) iyi bilmek kaydıyla.

 

Advertisement

Posted

in

,

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s