Müzik Yapmak İçin Hangi Mac?

Kayıt yapmayı düşünüyorsan MacBook Pro al derim. Apple Logic Pro’nun sistem ihtiyaçlarını temel alarak ( http://www.apple.com/logicpro/specs/ ). Macbook Air ve Macbook Pro’lara ait güncel Spec’leri karşılaştırdım:

Macbook Air ( http://www.apple.com/macbookair/specs.html )

– İşlemci: 1.7 GHz; BitRate’e bağlı olarak kayıt vs için yeterli olmayabilir

– Ram: 4 GB; şimdilik yeterli ama sonradan arttırılamıyor.

– Firewire: Yok; yüksek hızlı bazı ses kartları Firewire isteyebilir

– Disk: 64 / 128 GB; MP3’leri doldurursan günlük hayat için dahi az olabilir. External Disk desteği gerekebilir.

Macbook Pro 13 ( http://www.apple.com/macbook-pro/specs/13-and-15-inch/ )

– İşlemci: Ortalama 2.5 GHz; benim işlemcimin aynısı, yeterli

– Ram: 4 GB; yeterli. Çok istersen 8’e çıkarabilirsin ama şimdilik gerek olmayacaktır.

– Firewire: Var

– Disk: Min. 500 GB, gayet yeterli

Bunları karşılaştırınca; sırf Internet + Office için MacBook Air yeterli. Ama ileride kayıt, video, oyun, vs gibi işlere girip “Aaa tüh, çalışmadı, yavaş çalıştı, kaydederken atlama yapmış” demek istemiyorsan MacBook Pro almanı öneririm.

MacBook Pro alırken hangisini alayım dersen, ekrana göre karar ver. 13″ yeterince büyükse onu al. Biraz daha büyük ekranım olsun dersen 15″‘liği al. Aradaki fiyat farkını ortaya çıkaran diğer faktörler şunlar:

– Ram. “Gerekirse” sonradan kendin de alıp arttırabilirsin. Apple Store’larda 2 dk’da yaparlar. Önemli bir fark değil.

– İşlemci. 2.5 GHz ile 2.7 GHz arasındaki fark astronomik bir fark değil.

– Harddisk. İşte önemli bir faktör. İki tür harddisk var: a) RPM (eski teknoloji) b) SSD (yeni teknoloji). SSD diskler pahalı, ancak makinanın performansını rahat 3-5 kat arttırıyor. Tabii fiyatlar da bir hayli tuzlanıyor aynı ölçüde 😉 Yine de; RPM Harddisk barındıran bir Mac alıp, 3 sene sonra olur da “Bunun hızı bana yetmiyor” dersen o zaman SSD Disk de takabilirsin. Ben öyle yaptım.

Özetle; sana seçtiğin ekran boyutunun nispeten hesaplı bir Mac’ini alıp, yükseltmeleri “gerekirse” ileride yapmak üzere zamana yaymanı öneririm. Ama “Yok ya, bir kere alayım sonra uğraşmayayım, paraya para demiyorum zaten” diyorsan, 8 GB Ram + (en az) 256 GB SSD diskli bir Mac al; ekran boyutu sana bağlı. Ancak tekrarlayayım, benim tavsiyem hesaplısını alıp yükseltmeleri “gerekirse” ileride yapmak. Çok uzun yıllar herhangi bir yükseltme ihtiyacın olmaz zaten; programların yeni versiyonları nispeten ağır çalışmaya başlarsa o zaman bakarsın.

Masaüstü Mac yerine laptop almanı ise özellikle öneririm; ileride stüdyoya götüreyim, tatilde yanımda olsun filan diyeceksin zira 😉 Evde kullanırken bir ekran + klavye + mouse’a bağlayarak normal masaüstü Mac kullanıyor gibi de kullanabilirsin. Ben 2009’dan beri evde böyle kullanıyorum hiçbir sıkıntı yaşamadım. Tek ihtiyacın, Mac’in çıkışını ekran kablosuna dönüştürecek bir ara kablo olacak, o da tüm Apple Store’larda var.

Güzel, korumalı bir çanta da al 😉

Advertisement

Posted

in

, ,

by

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s