İnceleme: Fender American Deluxe Jazz Bass

Fender American Deluxe Jazz Bass Ash

“Ton çeşitliliği geniş olan tek bir bas gitarım olsun” diyenlerin aday listesinde Fender American Deluxe Jazz Bass mutlaka bulunmalı kanaatindeyim.

Uzunca bir süredir aklımda olan, farklı yerlerde ve hatta ülkelerde denediğim ve en sonunda satın aldığım Fender American Deluxe Jazz Bass Ash için; bugüne kadar çaldığım / sahip olduğum en iyi ve en “çok yönlü” bas gitarlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Teknik Özellikler

Fender American Deluxe Jazz Bass, N3 Noiseless manyetiklere ve aktif / pasif Switch’e sahip. Jazz Bass manyetiklerine sahip gitarlarda alışık olunan dip gürültüsü bu gitarda yok. Pasif moddayken manyetikler arasındaki dengeyi ayarlayabiliyor ve EQ üzerinde Treble Cut yapabiliyoruz. Aktif moddayken yine manyetikler arası dengeyi ayarlayabiliyor, bunun yanı sıra 18V Preamp sayesinde 3 bant EQ üzerinde bas / mid / tiz ayarı yapabiliyoruz.

Yani; bu gitardan hem sakin Vintage tonlar, hem de Mix’te öne çıkan modern / agresif tonlar almak mümkün.

Karşılaştırma

Bu bas gitarın “En iyi”lerden biri olduğunu söylerken; daha önce çaldığım aşağıdaki gitarlarla kıyasladım:

Bu bas gitar ile; alışık olunan Fender Jazz Bass Sound’larının yanı sıra, Precision Bass ve StingRay gibi diğer popüler modellere yaklaşacak tonlar da elde etmek mümkün. Bu konudaki tecrübelerimi How I EQ my Basses yazımda paylaştım. Bas / Mid / Tiz potlarını hangi seviyede açmanız / kısmanız gerektiği; çaldığınız mekana ve gruba göre değişiklik gösterecektir; burada net ölçüler veremiyorum.

Seçenekler

Bunun yanı sıra; bu gitarın farklı ahşap seçeneklerinin olduğunu unutmayın. Bahsettiğim tonlar fotoğrafta da görülen Swamp Ash gövde + Maple sap modelindeki tecrübemi yansıtmaktadır. Genel olarak; Ash ağacı biraz daha parlak tonlar verirken, Alder ağacı biraz daha koyu tonlar verecektir – “Ceteris Paribus“. Bu durum sap için de geçerlidir – bu incelemeye konu olan ve fotoğrafta görülen sap, Maple ağacından yapılmıştır (daha parlak ton); alternatif olarak Rosewood sapa sahip modeller de bulunmaktadır (daha mat ton). Swamp Ash + Maple kombinasyonu parlak tonlar arayanlar için, Alder + Maple denge arayanlar için, Alder + Rosewood kombinasyonu ise koyu tonlar arayanlar için önerilebilir – “Ceteris Paribus“. Yukarıda bahsettiğim EQ ayarlarını, seçtiğiniz ağaç kombinasyonuna göre modifiye etmeniz gerekecektir. Ağaçların tonal özellikleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Setup

Bunun haricinde; gitarın sap & entonasyon ayarı ve manyetik yüksekliği kolayca ayarlanabiliyor. Özellikle sap ayarı için gitarın yanında verilen uzun & açılı alyan, ahşaba zarar vermeden ayar yapmaya olanak veriyor. Köprü ise; telleri dilerseniz gövdenin altından, dilerseniz köprünün arkasından geçirmenize izin veriyor. Köprü üzerindeki tırtıklı yapı sayesinde de, teller arasındaki mesafeyi ayarlamanız mümkün. Küçük ellere sahip olan veya hızlı Fingerstyle çalmak isteyenler dar aralıkları, büyük ellere sahip olan veya geniş geniş Slap çalmak isteyenler geniş aralıkları tercih edebilir.

Kendi tecrübem doğrultusunda; bu gitarı deneyecek olursanız mutlaka yeni tellerle denemenizi öneriyorum. Mağazada eskimiş tellerle alacağınız performans, gitarın gerçek performansının çok altında olacaktır. Satın alırken mağaza sahibiyle bu yönde bir müzakere yaparak, deneme sırasında üzerindeki telleri yenileriyle değiştirdim. Almaktan vazgeçersem, tellerin parasını ödeyecektim; almaya karar verdiğim durumda ise teller bana hediye olacaktı. Eski tellere sahip bir gitar ile karşılaşırsanız aynı şeyi yapmanızı tavsiye ederim.

Eksiler

Bu bas gitar, diğer Jazz Bass’lar gibi; pek çok tonu verebilmesine rağmen, verdiği bazı tonların “uzmanı” değil diyebilirim. Örneğin;

 • Sap manyetiği Precision Bass’a öykünüyor. Ancak; Precision Bass’ın doğal Mid Bump Sound’unu (manyetik pozisyonu ve Single Coil olmasından ötürü) birebir vermeyecektir. Bu Sound’u seviyorsanız ve çeşitlilik istemiyorsanız, ihtiyacınız olan bas Precision Bass olabilir. P-Bass pozisyonunda Humbucker manyetiği olan G&L gibi diğer bas gitarlara da bakabilirsiniz.
 • İki manyetiği dengelediğinizde, Mid Scoop karakteri olan klasik bir Jazz Bass Sound’u alacaksınız. Mid Scoop’u bilhassa öne çıkaracak agresif bir ton arayanlar, MusicMan StingRay’e yönelebilir. MM pozisyonunda Humbucker manyetiği olan StingRay 5 HS, G&L M-2500Lakland 55-02 Deluxe gibi diğer bas gitarlara da bakabilirsiniz.
 • Köprü manyetiğine ağırlık verdiğinizde, Nasal Jaco Sound’u alabilirsiniz. Jazz Bass’ın verdiği ve diğer Bass’ların ancak öykünebildiği Sound bence budur.

Sonuç

Özel ihtiyaçlara yönelik olarak; latin / jazz için Yamaha TRB JP, Slap / agresif Rock için MusicMan StingRay, klasik Blues / Rock için Fender Precision, vb. tercih edenler bulunabilir. Ancak; Fender Jazz Bass’ın Sound’unu seviyorsanız ve Jazz’dan Metal’e her tarza uyum sağlayabilecek çok yönlü tek bir gitar istiyorsanız, bütçenize bağlı olarak Fender American Deluxe Jazz Bass’ı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Bütçenizi biraz daha yükseltebiliyorsanız, bir Fender Custom Classic Jazz Bass V daha da keyifli bir seçenek olabilir.

Ton çeşitliliğinde J-Bass’tan ziyade modern P-Bass ve MM-Bass Sound’larına öykünmek istiyorsanız, StingRay 5 HS vs G&L M-2500 de aday listenizde bulunmalı.

Jazz’dan… (Jaco Pastorius)

…Metal’e (Paulo JR, Sepultura)

NOT: Bu yazıda yer alan tüm görüşler subjektiftir. Zevkler ve renkler tartışılmaz

Advertisement

Posted

in

,

by

Comments

14 responses to “İnceleme: Fender American Deluxe Jazz Bass”

 1. İnceleme: MusicMan StingRay Classic 4 Bas Gitar « Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] gitar denince, akla Leo Fender imzalı 3 temel model gelir: Fender Precision Bass, Fender Jazz Bass ve MusicMan StingRay. Neredeyse diğer tüm modellerin, bu 3 modelden yola çıkılarak […]

 2. Fender Marcus Miller Jazz Bass « Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] rahatsız edici bir konu. Bütçeniz müsaitse; Ash gövde ve Maple sap kombinasyonuna sahip bir Fender American Deluxe Jazz Bass daha iyi bir tercih olabilir. Daha iyi malzeme & elektroniğe ve (Japon değil Amerikan […]

 3. Bass Guitar Purchase Guide « Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] Fender American Deluxe Jazz Bass is the perfect bass for my needs and play style. I used to be a guitar player, so the thin neck feels like home. In passive mode, it covers the lighter genres nicely. The bridge pickup is nice for the Jaco-ish sound, while the neck pickup is nice for the Precision-ish sound; on the other hand, I never use a pickup alone, I always blend them in varying degrees. With one switch, I can jump to active mode for a few reasons: Lack of an amp (so I need EQ), need of changing tone from song to song without walking to the amp, or boosting the output to be heard in the mix. If my batteries die in the middle of a gig, I can always switch back to passive and the show can go on. In active mode, I get to blend the pickups like in passive mode and also get a 3 band cut/boost EQ. With the right combination of pickups and EQ, I have yet to find a genre that it can’t fit; on the other hand, if I would be playing only alternative / hard rock / metal, I might lean towards a bass with humbuckers for a little fatter sound. Or maybe a Deluxe Jazz Bass with an alder body – mine is Swamp Ash because bright sounds fit my play style better. For my in-depth review of the Deluxe Jazz Bass, click here. […]

 4. Fikret tura Avatar

  Valla supersin bir gitar bu kadar sade ve guzel anlatilabilir. uzUn zamandir bir gitar almayi hedefliyorum her kafadan bir ses cikiyor bende bu gitari arastirirken senin yazina rastladim. Hic kullanilmamis olan bu gitari birinden 4800 tl en son fiyat aldim etiketleri uzerinde ama korkum bu na sahip olmam icin almadan once nelere dikkat etmeliyim ve bu fiyat bu gitar icin uygunmudur com tesekkur ederim

  1. Dr. Kerem Koseoglu Avatar

   Sıfır fiyatının ~6.000 TL olduğunu düşünürsek bence uygun bir fiyat, ama neden ucuza veriliyor sormak lazım. Dikkat edilmesi gereken şeylerle ilgili bir başka yazım var: https://keremkoseoglu.wordpress.com/2012/09/15/bass-guitar-purchase-guide/

 5. Aguilar AG 5J-HC Pickup Review – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] owned an American Deluxe Jazz Bass with N3 Noiseless Pickups in the past. It is a subjective matter of taste, but those pickups […]

 6. Zoran Avatar
  Zoran

  Gitarın üretimi durdurulmuş olabilir mi kerem bey. Fender website da Elite diye bir model görünüyor. Bilginiz var mı konu ile alakalı???

  1. Dr. Kerem Koseoglu Avatar

   Elite ile Deluxe kardeş diyebiliriz 😉 Özellikleri çok yakın.

 7. How I EQ my Basses – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] Fender American Deluxe Jazz Bass […]

 8. Sandberg California VM5 – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] Fender American Deluxe Jazz Bass: Çok rahat bir sap, aktif / pasif modu var, ton aralığı çok geniş. Ancak; 4 telli olması bir kenara, Ash + Maple olduğundan tonları istediğimden biraz daha parlak idi. “Noiseless” manyetiklerin sesi de pek organik gelmemeye başladı bir noktadan sonra. […]

 9. MikeHustle Avatar
  MikeHustle

  Üzerinden biraz zaman geçmiş ama deluxe/elite modeller ile ilgili kafamdaki en büyük soru işareti; deluxe/elite model pasif mod’ta iken tam olarak fender am.st.’ın pasif organik tonunu yakalayabiliyor mu ? Genel olarak tek gitarı hepsine uydururum adamı değilim. Farklı karakterdeki farklı gitarları muhafaza etmekten de zevk alıyorum o yüzden bu vereceğiniz cevap benim için önemli olacak. Bir de Fender Am.Deluxe/Elite ile Sadowsky Metro serisini (mesela MV4 veya UV70) kısaca kıyaslama şansınız var mı ? Teşekkür ederim.

  1. Dr. Kerem Koseoglu Avatar

   Selam; Deluxe ve Elite modellerde Noiseless manyetikler var. Bunlar da Stacked veya Split Coil oluyor.

   Bu konuda değişik görüşler olmakla birlikte; genel kanı Vintage manyetiklerle birebir aynı tonu vermediği yönünde. Buna karşılık Vintage manyetiklerde de dip gürültüsü var, herhangi bir manyetik sololandığında Hum meydana geliyor.

   Benim mevcut baslarımdan biri Custom Shop, ancak üzerindeki Stack Coil’ler yerine Split Coil Bartolini’ler var. Low Mid ağırlıklı modern bir Jazz Bass Sound’u veriyor, gayet memnunum.

   En iyi tavsiyem; kişisel olarak denemek olacaktır. Bu iş biraz zevkler & renkler meselesi. Jazz Bass manyetikleri lehim / havya yardımıyla evde bile değiştirilebiliyor, biraz deneme yanılma yapılabilir.

   Sadowsky ise hiç çalmadım, bir gün çalma şansım olursa seve seve karşılaştırırım. Ya da Sadowsky’si olan biri olursa, birlikte bir karşılaştırma videosu çekeriz 😉

   1. MikeHustle Avatar
    MikeHustle

    Cevap için çok teşekkür ederim. Deluxe/Elite serisinin aktif manyetiğe sahip olmasından ötürü elbette ton farkı olacağı kanaatindeydim. Ancak şu anda elimde olan Am.St.Jazz Bass’ten çok memnunum. Üzerinde Fender Custom ’60s Jazz Pickups mevcut ve en azından evimde duyduğum bir dip gürültüsü yok ve organik tonuna hayranım. Ben belki deluxe’lerin pasif moda alındığında Am.St.’lara yakın olabileceği kanaatindeydim ama sizinde söylediğiniz kadarıyla o organik ton zevki biraz hayal gibi gözüküyor. Buradaki amacım şuydu Deluxe/Elite alıp elimdeki Am.St.’ı satarak bir tane de Sadowsky MV4 veya UV70 almaktı ama bu koşullar altında mümkün gözükmüyor çünkü elimdeki Deluxe alıp elimdeki Am.St.’ı satmak bende hayat kırıklığı yaratacak gibi, şöyle yapma kararı aldım. Uygun fiyattan bulursam yine Deluxe alacağım ama eğer bulamazsam o bütçeyi komple Sadowsky’e yöneltmeye karar verdim. Bilgilendirmeniz için tekrar teşekkür ederim.

 10. […] two-pickup setting made me literally compare the M-2500 with a Jazz Bass when I did the purchase. Subjectively, the neck pickup of M-2500 satisfied me much better than the […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s