İnceleme: Fender American Deluxe Jazz Bass

Fender American Deluxe Jazz Bass Ash

Uzunca bir süredir aklımda olan, farklı yerlerde ve hatta ülkelerde denediğim ve en sonunda satın aldığım Fender American Deluxe Jazz Bass Ash için; bugüne kadar çaldığım / sahip olduğum en iyi ve en “çok yönlü” bas gitarlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Gitarın resmi sayfasına http://www.fender.com/en-TR/products/americandeluxe/american-deluxe-jazz-bass adresinden erişebilirsiniz.

Fender American Deluxe Jazz Bass, N3 Noiseless manyetiklere ve aktif / pasif Switch’e sahip. Jazz Bass manyetiklerine sahip gitarlarda alışık olunan dip gürültüsü bu gitarda yok. Pasif moddayken manyetikler arasındaki dengeyi ayarlayabiliyor ve EQ üzerinde Treble Cut yapabiliyoruz. Aktif moddayken yine manyetikler arası dengeyi ayarlayabiliyor, bunun yanı sıra 18V Preamp sayesinde 3 bant EQ üzerinde bas / mid / tiz ayarı yapabiliyoruz.

Yani; bu gitardan hem sakin Vintage tonlar, hem de Mix’te öne çıkan modern / agresif tonlar almak mümkün.

Bu bas gitarın “En iyi”lerden biri olduğunu söylerken; daha önce çaldığım aşağıdaki gitarlarla kıyasladım:

Bu bas gitar ile; alışık olunan Fender Jazz Bass Sound’larının yanı sıra, Precision Bass ve StingRay gibi diğer popüler modellere yaklaşacak tonlar da elde etmek mümkün. Bu konudaki tecrübelerimi How I EQ my Basses yazımda paylaştım. Bas / Mid / Tiz potlarını hangi seviyede açmanız / kısmanız gerektiği; çaldığınız mekana ve gruba göre değişiklik gösterecektir; burada net ölçüler veremiyorum.

Bunun yanı sıra; bu gitarın farklı ahşap seçeneklerinin olduğunu unutmayın. Bahsettiğim tonlar fotoğrafta da görülen Swamp Ash gövde + Maple sap modelindeki tecrübemi yansıtmaktadır. Genel olarak; Ash ağacı biraz daha parlak tonlar verirken, Alder ağacı biraz daha koyu tonlar verecektir – “Ceteris Paribus“. Bu durum sap için de geçerlidir – bu incelemeye konu olan ve fotoğrafta görülen sap, Maple ağacından yapılmıştır (daha parlak ton); alternatif olarak Rosewood sapa sahip modeller de bulunmaktadır (daha mat ton). Swamp Ash + Maple kombinasyonu parlak tonlar arayanlar için, Alder + Maple denge arayanlar için, Alder + Rosewood kombinasyonu ise koyu tonlar arayanlar için önerilebilir – “Ceteris Paribus“. Yukarıda bahsettiğim EQ ayarlarını, seçtiğiniz ağaç kombinasyonuna göre modifiye etmeniz gerekecektir. Ağaçların tonal özellikleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Bunun haricinde; gitarın sap & entonasyon ayarı ve manyetik yüksekliği kolayca ayarlanabiliyor. Özellikle sap ayarı için gitarın yanında verilen uzun & açılı alyan, ahşaba zarar vermeden ayar yapmaya olanak veriyor. Köprü ise; telleri dilerseniz gövdenin altından, dilerseniz köprünün arkasından geçirmenize izin veriyor. Köprü üzerindeki tırtıklı yapı sayesinde de, teller arasındaki mesafeyi ayarlamanız mümkün. Küçük ellere sahip olan veya hızlı Fingerstyle çalmak isteyenler dar aralıkları, büyük ellere sahip olan veya geniş geniş Slap çalmak isteyenler geniş aralıkları tercih edebilir.

Kendi tecrübem doğrultusunda; bu gitarı deneyecek olursanız mutlaka yeni tellerle denemenizi öneriyorum. Mağazada eskimiş tellerle alacağınız performans, gitarın gerçek performansının çok altında olacaktır. Satın alırken mağaza sahibiyle bu yönde bir müzakere yaparak, deneme sırasında üzerindeki telleri yenileriyle değiştirdim. Almaktan vazgeçersem, tellerin parasını ödeyecektim; almaya karar verdiğim durumda ise teller bana hediye olacaktı. Eski tellere sahip bir gitar ile karşılaşırsanız aynı şeyi yapmanızı tavsiye ederim.

Özel ihtiyaçlara yönelik olarak; latin / jazz için Yamaha TRB JP, Slap / agresif Rock için MusicMan StingRay, klasik Blues / Rock için Fender Precision, vb. tercih edenler bulunabilir. Ancak; bas Sound’u denince akla (kulağa) gelen ilk isim olan Fender Jazz Bass’ın Sound’unu seviyorsanız ve Jazz’dan Metal’e her tarza uyum sağlayabilecek çok yönlü tek bir gitar istiyorsanız, bütçenize bağlı olarak Fender American Deluxe Jazz Bass’ı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Bütçenizi biraz daha yükseltebiliyorsanız, bir Fender Custom Classic Jazz Bass V daha da keyifli bir seçenek olabilir.

Ton çeşitliliğinde eksik bulduğum tek şey, StingRay Sound’u oldu. Deluxe Jazz Bass’ın yapabildiklerini büyük ölçüde yapmanın yanı sıra bir de StingRay Sound’u verebilen bir bas gitar isterseniz; Lakland 55-02 Deluxe‘ü de denemenizi öneririm.

Jazz’dan… (Jaco Pastorius)

…Metal’e (Paulo JR, Sepultura)

NOT: Bu yazıda yer alan tüm görüşler subjektiftir. Zevkler ve renkler tartışılmaz

Advertisements

10 thoughts on “İnceleme: Fender American Deluxe Jazz Bass

  1. İnceleme: MusicMan StingRay Classic 4 Bas Gitar « Dr. Kerem Koseoglu

  2. Fender Marcus Miller Jazz Bass « Dr. Kerem Koseoglu

  3. Bass Guitar Purchase Guide « Dr. Kerem Koseoglu

  4. Valla supersin bir gitar bu kadar sade ve guzel anlatilabilir. uzUn zamandir bir gitar almayi hedefliyorum her kafadan bir ses cikiyor bende bu gitari arastirirken senin yazina rastladim. Hic kullanilmamis olan bu gitari birinden 4800 tl en son fiyat aldim etiketleri uzerinde ama korkum bu na sahip olmam icin almadan once nelere dikkat etmeliyim ve bu fiyat bu gitar icin uygunmudur com tesekkur ederim

  5. Aguilar AG 5J-HC Pickup Review – Dr. Kerem Koseoglu

  6. Gitarın üretimi durdurulmuş olabilir mi kerem bey. Fender website da Elite diye bir model görünüyor. Bilginiz var mı konu ile alakalı???

  7. How I EQ my Basses – Dr. Kerem Koseoglu

  8. Sandberg California VM5 – Dr. Kerem Koseoglu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s