İnceleme: Fender American Deluxe Jazz Bass

Fender American Deluxe Jazz Bass Ash

Uzunca bir süredir aklımda olan, farklı yerlerde ve hatta ülkelerde denediğim ve en sonunda satın aldığım Fender American Deluxe Jazz Bass Ash için; bugüne kadar çaldığım / sahip olduğum en iyi ve en “çok yönlü” bas gitar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gitarın resmi sayfasına http://www.fender.com/en-TR/products/americandeluxe/american-deluxe-jazz-bass adresinden erişebilirsiniz.

Fender American Deluxe Jazz Bass, N3 Noiseless manyetiklere ve aktif / pasif Switch’e sahip. Jazz Bass manyetiklerine sahip gitarlarda alışık olunan dip gürültüsü bu gitarda yok. Pasif moddayken manyetikler arasındaki dengeyi ayarlayabiliyor ve EQ üzerinde Treble Cut yapabiliyoruz. Aktif moddayken yine manyetikler arası dengeyi ayarlayabiliyor, bunun yanı sıra 18V Preamp sayesinde 3 bant EQ üzerinde bas / mid / tiz ayarı yapabiliyoruz.

Yani; bu gitardan hem sakin Vintage tonlar, hem de Mix’te öne çıkan modern / agresif tonlar almak mümkün.

Bu bas gitarın “En iyi” olduğunu söylerken; daha önce çaldığım aşağıdaki gitarlarla kıyasladım:

Bu bas gitar ile; alışık olunan Fender Jazz Bass Sound’larının yanı sıra, Precision Bass ve StingRay gibi diğer popüler modellere yaklaşacak tonlar da elde etmek mümkün. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Pasif modda sap & köprü manyetikleri tam dengede iken klasik Vintage Fender Jazz Bass tonuna yaklaşılabilir. “Bas tonu” deyince pek çok kişinin aklına gelecek ilk ton, bu tondur. Latin, pop, funk gibi genel pek çok tarza gidebilecek Fingerstyle çalımı veya agresif olmayan Slap tonları için idealdir.
 • Pasif modda köprü manyetiğine ağırlık verildiğinde, “Jaco Sound” olarak bilinen Mid ağırlıklı Nasal tona yaklaşılabilir. Jazz, Fusion, akustik gibi tarzlar için idealdir.
 • Pasif modda sap manyetiğine ağırlık verildiğinde, Precision Bass Sound’una yaklaşan Vintage bir ton elde edilebilir. Blues, Rock, R&B gibi koyu Sound gerektiren tarzlar için idealdir. 50 / 60’lar çalınacaksa, pasif ton kontrolü %50 veya daha altına düşürülebilir; zira o yılların teknolojisi bas gitarlardan tiz seslerin çıkmasına pek müsade etmiyordu.
 • Aktif modda sap & köprü manyetikleri tam dengede iken Flat çalındığında, kalabalık gruplarda Mix içinde kaybolmayacak modern bir Fingerstyle tonu elde edilebilir. Duruma ve tercihe göre, Mid’ler bir parça arttırılabilir.
 • Aktif modda sap & köprü manyetikleri tam dengede iken EQ üzerinden bas & tiz arttırıldığında, Mix içerisinde öne çıkacak modern ve agresif bir Slap tonu elde edilebilir. Bu ton, Marcus Miller‘ı çağrıştıracaktır.
 • Aktif modda köprü manyetiğine ağırlık verilip EQ üzerinden mid & tiz arttırıldığında, Mix içerisinde kaybolmayacak modern bir Nasal sound elde edilebilir. Özellikle solo partisyonlar veya Flea tarzı agresif çalım için tercih edilebilir.
 • Aktif modda sap manyetiğine ağırlık verilip EQ üzerinden bas & mid arttırıldığında, yine Mix içerisinde kaybolmayacak ve (özellikle pena kullanılıyorsa) Precision Bass’ı çağrıştıracak koyu bir ton elde edilebilir. Yüksek volümlü enstrümanların bulunduğu ve bas gitarın sağlam bir ses duvarı örmesi beklenen Rock / Blues / vs grupları için idealdir.

Bas / Mid / Tiz potlarını hangi seviyede açmanız / kısmanız gerektiği; çaldığınız mekana ve gruba göre değişiklik gösterecektir; burada net ölçüler veremiyorum.

Bunun yanı sıra; bu gitarın farklı ahşap seçeneklerinin olduğunu unutmayın. Bahsettiğim tonlar fotoğrafta da görülen Swamp Ash gövde + Maple sap modelindeki tecrübemi yansıtmaktadır. Genel olarak; Ash ağacı biraz daha parlak tonlar verirken, Alder ağacı biraz daha koyu tonlar verecektir – “Ceteris Paribus“. Bu durum sap için de geçerlidir – bu incelemeye konu olan ve fotoğrafta görülen sap, Maple ağacından yapılmıştır (daha parlak ton); alternatif olarak Rosewood sapa sahip modeller de bulunmaktadır (daha mat ton). Swamp Ash + Maple kombinasyonu parlak tonlar arayanlar için, Alder + Maple denge arayanlar için, Alder + Rosewood kombinasyonu ise koyu tonlar arayanlar için önerilebilir – “Ceteris Paribus“. Yukarıda bahsettiğim EQ ayarlarını, seçtiğiniz ağaç kombinasyonuna göre modifiye etmeniz gerekecektir. Ağaçların tonal özellikleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Bunun haricinde; gitarın sap & entonasyon ayarı ve manyetik yüksekliği kolayca ayarlanabiliyor. Özellikle sap ayarı için gitarın yanında verilen uzun & açılı alyan, ahşaba zarar vermeden ayar yapmaya olanak veriyor. Köprü ise; telleri dilerseniz gövdenin altından, dilerseniz köprünün arkasından geçirmenize izin veriyor. Köprü üzerindeki tırtıklı yapı sayesinde de, teller arasındaki mesafeyi ayarlamanız mümkün. Küçük ellere sahip olan veya hızlı Fingerstyle çalmak isteyenler dar aralıkları, büyük ellere sahip olan veya geniş geniş Slap çalmak isteyenler geniş aralıkları tercih edebilir.

Kendi tecrübem doğrultusunda; bu gitarı deneyecek olursanız mutlaka yeni tellerle denemenizi öneriyorum. Mağazada eskimiş tellerle alacağınız performans, gitarın gerçek performansının çok altında olacaktır. Satın alırken mağaza sahibiyle bu yönde bir müzakere yaparak, deneme sırasında üzerindeki telleri yenileriyle değiştirdim. Almaktan vazgeçersem, tellerin parasını ödeyecektim; almaya karar verdiğim durumda ise teller bana hediye olacaktı. Eski tellere sahip bir gitar ile karşılaşırsanız aynı şeyi yapmanızı tavsiye ederim.

Özel ihtiyaçlara yönelik olarak; latin / jazz için Yamaha TRB JP, Slap / agresif Rock için MusicMan StingRay, klasik Blues / Rock için Fender Precision, vb. tercih edenler bulunabilir. Ancak; bas Sound’u denince akla (kulağa) gelen ilk isim olan Fender Jazz Bass’ın Sound’unu seviyorsanız ve Jazz’dan Metal’e her tarza uyum sağlayabilecek çok yönlü tek bir gitar istiyorsanız, bütçenize bağlı olarak Fender American Deluxe Jazz Bass’ı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Bu kadar lezzetli ve çeşitli tonlar sunan bir başka bas gitar varsa da henüz rastlamadım.

Jazz’dan… (Jaco Pastorius)

…Metal’e (Paulo JR, Sepultura)

NOT: Bu yazıda yer alan tüm görüşler subjektiftir. Zevkler ve renkler tartışılmaz

Advertisements

8 thoughts on “İnceleme: Fender American Deluxe Jazz Bass

 1. İnceleme: MusicMan StingRay Classic 4 Bas Gitar « Dr. Kerem Koseoglu

 2. Fender Marcus Miller Jazz Bass « Dr. Kerem Koseoglu

 3. Bass Guitar Purchase Guide « Dr. Kerem Koseoglu

 4. Valla supersin bir gitar bu kadar sade ve guzel anlatilabilir. uzUn zamandir bir gitar almayi hedefliyorum her kafadan bir ses cikiyor bende bu gitari arastirirken senin yazina rastladim. Hic kullanilmamis olan bu gitari birinden 4800 tl en son fiyat aldim etiketleri uzerinde ama korkum bu na sahip olmam icin almadan once nelere dikkat etmeliyim ve bu fiyat bu gitar icin uygunmudur com tesekkur ederim

 5. Aguilar AG 5J-HC Pickup Review – Dr. Kerem Koseoglu

 6. Gitarın üretimi durdurulmuş olabilir mi kerem bey. Fender website da Elite diye bir model görünüyor. Bilginiz var mı konu ile alakalı???

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s