İnceleme: MusicMan StingRay Classic 4 Bas Gitar

Image

Bas gitar denince, akla Leo Fender imzalı 3 temel model gelir: Fender Precision Bass, Fender Jazz Bass ve MusicMan StingRay. Neredeyse diğer tüm modellerin, bu 3 modelden yola çıkılarak tasarlandığı söylenebilir. Bu yazıda, klasik olarak kabul edilen StingRay’i inceleyeceğiz.

Karşılaştırma

StingRay’i popüler diğer bass gitarlarla karşılaştırmak gerekirse; Fender Precision Bass; altyapıyı duvar gibi dolduran, Low-Mid ağırlıklı tonları öne çıkaracaktır. MusicMan StingRay; bas ve tiz frekansları güçlü, ancak Mid frekansları mütevazi bir ton verecektir. Fender Jazz Bass ise ikisine de biraz yaklaşabilir ama ikisinin de tonunu tam olarak vermez.

Hem Fender Precision Bass manyetiği hem de MusicMan StingRay manyetiğine sahip bir bass pek çok durum için iyi bir fikir olabilirdi (bkz: Sandberg), ancak bu gitarların ideal manyetik pozisyonları üst üste denk geleceği için böyle bir Hybrid’i tam olarak tutturmak biraz zordur. MusicMan, iki manyetikli StingRay modellerinde bu Hybrid fikre bir hayli yaklaşmaktadır. Bu bağlamda  Lakland 55-02 Deluxe ‘ü de anmadan geçmeyelim.

Tarihçe

Biz konumuza dönelim. StingRay Classic, modern müzik tarihinde klasik haline gelmiş çok özel ve çok kıymetli bir bas gitardır. Tasarımı olsun, malzemesi olsun, işçiliği olsun, tonu olsun; “butik gitar” kategorisindeki enstrümanları aratmaz. Ancak, Türkiye’de bulması biraz zordur.

MusicMan Stingray’i tercih eden isimler arasında; Louis Johnson (The Brothers Johnson), Flea (Red Hot Chilli Peppers), Cliff Williams (AC/DC), Rex Brown (Pantera), John Deacon (Queen), Tim Commerford (Rage Against The Machine), Tony Levin (King Crimson, Peter Gabriel), John Taylor (Duran Duran) sayılabilir. StingRay kullananların daha geniş bir listesi için Wikipedia‘ya göz atın.

Gitarın resmi sayfası için MusicMan Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tonlar

Alternatif modelleri olmasına karşın; fotoğraftaki model aktif Humbucker manyetiğe, 2 bant EQ’ya, Ash gövdeye ve ender bulunan BirdsEye Maple sapa sahiptir. Bu konfigürasyonda, manyetik kaynaklı bir dip gürültüsü olmayacaktır.

Tonlara gelince… StingRay Classic, 2 bant EQ’su ile basit bir konfigürasyona sahiptir. Bir Fender American Deluxe Jazz Bass‘ın ton çeşitliliğini beklememek lazım. Yine de; Internet ortamında yer yer “One Trick Pony” olarak değerlendirilse de, EQ ayarları ve sağ elin pozisyonuna bağlı olarak pek çok değişik ton alınabilen bir enstrümandır.

Ancak; kendi tecrübem bu gitarın Low-Mid’lerinin biraz zayıf olduğu yönündedir. Tam anlamıyla “Scooped” bir Sound’u var. Bu anlamda; Slap veya Metal gibi agresif tarzlar çalanların hoşuna gidecektir. Ancak; altyapıyı bir P-Bass gibi doldurduğunu söyleyemem. EQ zorlanarak belli bir noktaya getirilebilir elbette.

Bu bas gitarı nasıl tonladığımı How I EQ my Basses yazımda okuyabilirsiniz. Tel önerilerimi burada görebilirsiniz.

Ed “Bass Whisperer” Friedland’ın StingRay ton demosunu izlemek / dinlemek için http://www.youtube.com/watch?v=rJN72FvjST0 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha teknik gözle; StingRay’in Frequency Response’larını görmek isterseniz, TalkBass üzerinde şu ve bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Müzik Tarzları

Sonuç olarak; Slap çalanlara şiddetle tavsiye ettiğim bir gitardır. Modern bir Rock Sound’u ile melodik bas Riff’leri çalıyor ve çaldıklarınızın Mix içinde net bir şekilde duyulmasını istiyorsanız, StingRay yine doğru seçim olacaktır – örnek olarak Guano Apes, Rage Against The Machine, Red Hot Chilli Peppers ve Tony Levin kayıtlarını dinleyebilirsiniz.

Dezavantajlar

Ancak bu gitarın avantajları, aynı zamanda dezavantajını ortaya çıkarır. Pek çok tarzda kullanılabilecek çok sağlam ve kaliteli bir gitar olmasına karşın; pasif çalma imkanı olmaması ve tek manyetikli olması, tonal çeşitliliğini bir Fender American Deluxe Jazz Bass‘a kıyasla kısıtlamaktadır.

Pek çok grupta arayacağınız Low Mid Sound’u, StingRay’in kuvvetli yönlerinden biri sayılmaz. Ancak; StingRay HS modellerinde sap manyetiğini işin içine katarsanız, biraz daha Low Mid elde edebiliyorsunuz.

Bir Jazz Trio veya akustik grup içerisinde StingRay, idealden çok daha kuvvetli bir Sound verebilir.

Bunun yanı sıra; Fender Precision Bass’ı anımsatan sap yapısı, Jazz Bass türevi ince saplara alışık olanlar için belli bir alışma süresi gerektirebilir.

Sonuç

Eğer Rock, Funk ve türevi müziklerle uğraşıyorsanız; StingRay, bas gitar aday listenizde mutlaka bulunmalıdır. Eğer çeşitli tarzlarda müzik yapıyorsanız; StingRay yine ideal bir gitardır – ihtiyaç duyduğunuz tonların Jazz / akustik / pop kadar yumuşak olmaması kaydıyla; zira bu durumda gitarın güçlü tonunu dizginlemekte güçlük çekebilirsiniz.

Çaldığınız tarzlar çok yumuşak / Vintage Sound’ları da içeriyorsa ve Hard Rock’tan daha sert Sound’larda gözünüz yoksa, Fender American Deluxe Jazz Bass daha iyi bir tercih olabilir.

Eğer modern tonları seviyor ve çok yönlü bir bas gitar istiyorsanız;

 • Önceliğiniz StingRay Sound’u ise, StingRay 5 HS ‘ye bir göz atın
 • Önceliğiniz P-Bass Sound’u ise, G&L M-2500 ‘e bir göz atın
 • Köprü manyetiğinde hem Single hem Humbucker modu arıyorsanız, Lakland 55-02 Deluxe ‘e bir göz atın
Advertisement

Posted

in

,

by

Comments

4 responses to “İnceleme: MusicMan StingRay Classic 4 Bas Gitar”

 1. Bass Guitar Purchase Guide « Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] MusicMan StingRay has been my only bass guitar for many years before I replaced it with a Deluxe Jazz Bass. Just like the Precision Bass, it has a relatively thick neck and one single pickup – placed on a very strategic spot. It has only active electronics and will provide a 2 or 3 band EQ, depending on the model. The basic sound of a StingRay is deep and punchy at the same time – it has an unmistakable “click” and will cut right through the mix like a hot katana on butter. It is a great instrument which will cover almost any style. The foam mutes under the bridge help this fact by providing an old-school tone if activated. What I dislike about it is; it has one basic sound and that’s it. You can alter it using EQ, but it’s not as versatile as a Deluxe Jazz Bass or G&L L-2000. If you don’t like messing with EQ and love how the StingRay sounds like, it might be a good choice for you – it is a sound that will fit into many styles easily. Slappers especially like StingRay’s because they can get a razor edge slap sound. On the other hand, I find it hard to “calm the StingRay down” in lighter styles, such as acoustic and jazz due to the fact that it has active electronics. For my in-depth review of StingRay, click here. […]

 2. Aguilar AG 5J-HC Pickup Review – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] 100%, bridge 100%, tone 100%: This is my StingRay oriented tone. Obviously, your Jazz Bass will not duplicate the classic StingRay sound, but […]

 3. How I EQ my Basses – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] MusicMan StingRay Classic […]

 4. Sandberg California VM5 – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] MusicMan StingRay Classic: Low-Mid karakterli sap manyetiği yok, pasif modu yok, EQ potlarının Center noktası belirlenemiyor. Buna rağmen tonu harika ve çok severek çaldığım bir bas gitar oldu. […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s