Creation vs Evolution

Creation or evolution. The great debate. One of the frequently discussed, yet easily resolvable subjects.

If someone would tell you that a certain functionality within a software application implies that there is no programmer behind the application, it wouldn’t sound very wise would it? A functionality within a software application can’t be a proof that there is no programmer behind the application. If you see God as the divine programmer, and the universe as one of his applications, you will see that functionalities within this application does not mean that there is no programmer.

On the contrary; more complex, harmonized and well-built functionalities make you think that there is a “very good” programmer behind the application.

If God has created the reality that we partially know, and has built our universe on top of it, then everything in the universe should be within the boundaries of his will. Therefore, evolution should be part of the system created by him as well.

An apple growing on the tree does not contradict with the idea of creation, because it is part of a created and highly interactive system.

So is evolution. It is part of a created and highly interactive system. Therefore, it is also “created” as a functionality within the system, within the boundaries of the will of God.

There is really no direct correlation between evolution and God. It is just another functionality within God’s wisdom. Assuming evolution as a fact would not lead to the denial of God; and believing in God would not lead to the denial of evolution.

On the contrary; a complex functionality where entities are able to change their attributes to adapt to a changing environment, makes you believe even stronger that our system must be “designed” by the divine programmer, one and only.

Think about it.

Related: http://www.youtube.com/watch?v=yewkPIhKMxM

Advertisement

Comments

6 responses to “Creation vs Evolution”

 1. […] Bu yaklaşımın bir benzeri, evrim teorisinin Allah’ın yaratması ile çelişmemesidir. […]

 2. […] Evrim teorisi doğru ise; yine Allah’ın iradesi kapsamında, doğa aracı edilerek gerçekleşmiştir. […]

 3. erdemalp Avatar
  erdemalp

  evrim teorisine insanın ve maymunun aynı ortak kökten gelmesi dışında dindarlardan bir itiraz yoktur. insandan sonra en akıllı hayvan olan maymun yerine yırtıcılık özelliği üstün aslan veya kurt ile akraba olduğumuz söylenseydi evrim teorisine itirazlar daha az olurdu. maymunu en yakın akraba olarak kabul etmemek, şeytani bir duygu olan kibirle alakalı. halbuki ne güzel sözdür: mevlam neylerse güzel eyler. üstelik Evrim teorisi SÜNNETULLAH’a tek uygun yaratılış izahıdır.

  1. Newton Avatar
   Newton

   Hayır, ortaya attığın sözde tesbitin baştan aşağı dayanaksız ve tamamen gerçeğinden saptırma niyeti taşıyor. Toplum nazarında maymunun aşağılık bir hayvan olarak görülmesi ve isminin hakaret olarak kullanılması ile bunun uzak yakın hiçbir şekilde alakası yoktur materyalist darwinci yayınların çok etkisinde kalmışsın biraz kendi mahallende gezintiye çıkmanı etrafı kolaçan etmeni öneririm.İnsan inandığı kadar inanmadığı, katıldığı kadar katılmadığı görüşleri sevmediği insan topluluklarını da bilmeni tanımalı argümanlarını iyice çözümlemeli. İster maymun,ister ormanların kralı asil soylu vs Arslan olsun farketmez. Bu, eğer bir dinin mensuplarının inandığı dinin kitabındaki hükümler ile taban tabana çelişiyorsa pek tabii redde uğrayacaktır. Dindarlar diye bir tabir olamaz, dinci,dindar gibi yakıştırmalar karşı cephenin ağızlarıdır bir dine ya inanır her şeyini kabul edersin çünkü dogmadır yada reddedersin tamamiyle insan uydurması dersin, hüküm ayetleri ibadet ayeti gibi değildir kimi 5 kılar kimi 2 vakit kılar diyemeyiz. Cennet ya vardır ya yoktur, Adem ya vardır ya yoktur, insan ya Ademden gelmiştir ya da Australopithecus’tan gelmiştir, grisi yok bunun. Ademden geldi diyenler dindar değil sadece müslüman oluyorlar,çünkü bütün mevcudiyetin tek yaratıcısı olan Tanrıdan geldiğine inandıkları metin bunu ifade ediyor, bütün varlığın tek yaratıcı elbette yarattığını bilmez mi? Bunun aksine inananlar ise “ılımlı,laik” olmuyorlar düpedüz gayrimüslim oluyorlar,bu kadar basit. İnancınızın bilim ile çeliştiğini düşünüyor ve hakikat olarak bilimi tercih ediyorsanız önünüz açıktır aralarda dans etmeye gerek yok,reddedin gitsin korkmayın.

 4. […] Bu yaklaşımın bir benzeri, evrim teorisinin Allah’ın yaratması ile çelişmemesidir. […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s