Progressive / Math Rock / Post Rock için Bas Gitar

“Progressive/Math Rock/Post Rock yapan bir bas gitaristim. (…) Sitenizde ilk önce Fender American Deluxe Jazz Bass yazınızı okumuştum (…) fakat bugün biraz sevdiğim grupların, tarzları incelediğimde fark ettim ki çoğu MusicMan Sting Ray kullanıyor. (…) Sonra yine sizin sitenizdeki MusicMan ile ilgili analizinizi okuyunca kesin olarak dönüş yaptım. (…) Bahsettiğim gruplar ve arzuladığım sounda şu gruplarla örnek verebilirim. God is An Astronaut (Musiman), Mogwai, Dredg (musicman), Tool (musicman), King Crimson (musicman), Opeth (fender), Katatonia(warwick), 65daysofstatic (sanırım musicman) (…) Aşağı yukarı nasıl bir ton hayal ettiğimi anlatabilmişimdir umarım. Ben Fender American Deluxe Jazz Bass alırsam bu tarz bir müzikte dezavantajlarıyla karşılaşır mıyım?”

Rock müzikte klasikleşmiş iki gitar var: Fender Precision Bass sap manyetiğinin tonlarını öne çıkaran kemik tonlar verir, StingRay ise köprü manyetiğinin tonlarını Stereoid’lenmiş bir şekilde (Humbucker) öne çıkaran daha “Growly” tonlar verir.

Fender Jazz Bass; ikisinin de tonlarına biraz yaklaşabilir ama ikisini de tam veremez. Geniş bir tarz yelpazesinden ziyade belli bir tarz hedeflediğin için, Jazz Bass en iyi seçim olmayabilir.

Yazdığın tarzlar için; tek bir bas gitarım olacak olsa tercihim şöyle olurdu: 1) MusicMan StingRay 2) Precision Bass.

MusicMan’ın Sterling, Bongo, Big Al gibi başka bas modelleri de var, ama hepsi temelde StingRay benzeri bir kök ton verecek ve farklı alternatif tonlar da sunacaktır. Ben Almanya’da Progressive Rock çalarken tercihim MusicMan StingRay olmuştu ve çok da memnundum. Ancak, Türkiye’de bulması biraz zor ve fiyatları da yüksek, zira (Fender gibi) düşük seviyeli alternatifi yok. Sadece üst düzey enstrüman üretiyorlar, ancak kalitesi butik gitarlara yakın seviyede. Seri üretim bir gitarın ulaşbileceği en üst seviye diyebiliriz.

Sana tavsiyem, MusicMan ve Fender Precision’u denemen. İlk 2 adayın bunlar olsun. Precision’un her fiyat Segment’i için modelleri var.

Alternatif arayacak olursan, kuvvetli başka adaylar:

  • Warwick Thumb (veya benzeri başka modeller), Zuhal Müzik’te var.
  • Rickenbacker 4003 (Türkiye’de bulması zor, tonunu ya çok seversin ya nefret edersin arası yok)
  • G&L 2000, yukarıda yazdığım tüm gitarların tonlarına yaklaşabilir ama kontrolleri karışıktır, toplamda 18 temel ton verebiliyor. Nedense StingRay veya Precision gibi efsane olmadı ama çok başarılı bir gitar, Senkop Müzik’te Endonezya üretimi Tribute modelleri var.
  • Lakland 44 serisi, StingRay ve Precision Bass arasındaki geniş yelpazede dolaşabilen bir gitar ama Türkiye’de hiç görmedim.
Advertisement

Posted

in

,

by

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s