Mac Mini İle Ev Stüdyosu Olur Mu

Arkadaşım Onur Tekşen’in sorusu üzerine, Mac Mini tabanlı bir ev stüdyosu kurulup kurulamayacağını şöyle bir araştırdım.

http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/desktop-pc/3422054/mac-mini-vs-imac-comparison-review/ adresinde giriş seviyesi iMac ile Mac Mini’yi karşılaştırmışlar. .Mac ile rahat rahat evde müzik yapılır diye varsayarak bu karşılaştırmayı inceledim, izlenimim şöyle:

İşlemci: 2.5GHz Dual-Core vs 2.7Ghz Quad-Core. Yani işlemci konusunda bayağı ciddi fark var; 2 çekirdek vs 4 çekirdek. Ama bu ciddi fark müzik işlerine ne kadar etki eder? Bunu birazdan göreceğiz.
RAM: 4 GB 1600Mhz vs 16 GB 1600 MHz. Üzerinde Windows çalıştırmayacaksan (ki çalıştırma) 4 GB yeter diye düşünüyorum, ben geçmişte 4 GB’lı iMac ile evde müzik yapıyordum. Ama RAM zaten arttırılabilir bir şey, ucuz bir yatırımla 8 – 16’ya çıkarabilirsin. Bu noktada sıkıntı yok.
Disk: 500GB vs 1TB. 500GB yeter diye düşünüyorum, zaten arşiv niteliğindeki dosyalar için Cloud veya External Disk kullanabilirsin. Ancak; biraz pahalı olsa da, diski SSD’ye yükseltirsen bilgisayarın performansı rahat 3-5 katına çıkıyor. Yapılabilecek en sağlam Upgrade bu şu anda.
Ekran kartı: Intel HD 4000 vs NVidia Geforce. Bu müziğe etki etmez, ama sağlam 3D oyunlar filan pek iyi performans vermez.

Özetle; Spec’ler yeterli gözüküyor – ancak işlemci soru işareti. Ek yatırım olarak RAM yükseltmek zorunlu gibi, SSD disk almak da hemen olmasa da orta vadede hız arttırmak istersen etkili bir çözüm.

Bu soru işaretleri için de biraz forumlara baktım, başlangıç seviyesindeki Setup’larda başarılı bir şekilde kullanılabiliyor gibi gözüküyor – “Aldım kullanamadım” gibi bir yorum hiç görmedim; tam tersine herkes pozitif konuşmuş. Ancak; BitRate ve kHz yükseldikçe, atlama yapmadan kullanabileceğin kanal sayısı azalmaya başlıyor. 16-bit 44 kHz’te 50 mono kanalı geçemiyorsun gibi bir not okudum. Demek ki stüdyo kalitesinde stereo 24-bit 48 kHz kayıt yapmaya kalksan, efektleri filan da hesaba katarsak ~10 kanalı geçemeyebilirsin.

Yazılım olarak; başlangıçta GarageBand’i kullanabilirsin – içinde ILife ile birlikte geliyor. Yeterli olmazsa Logic Pro öneririm, Apple’ın ürünü yine – App Store’dan alınıp indirilebiliyor.

Advertisement

Posted

in

,

by

Comments

One response to “Mac Mini İle Ev Stüdyosu Olur Mu”

  1. kkfn Avatar
    kkfn

    Hiçbir soru işareti bırakmadın kafamda Keremcim. Çok teşekkürler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s