Jazz Bass vs Precision Bass

Detaylı ve daha güncel Jazz Bass – Precision Bass karşılaştırmam için tıklayın


2001’de Endonezya üretimi Squier P-Bass Special almıştım. Epey bir zaman onunla çaldım. 2012 sonunda aktif olarak çalmaya başladıktan sonra bir değişim yapayım, dedim ve üst seviye bir Squier’da karar kıldım. Şu an elimdeki bas Squier Classic Vibe Jazz Bass. Yakın zamanda manyetikleri Fender Custom Shop Jazz Bass 60s ile, potansları CTS ile ve jak girişini SwitchCraft Jak ile değiştirdim. Sorularım şöyle: 

– Gitarın şu anki halinin bir Amerikan Standart’tan çok farkı var mı (özellikle gövde basswood olduğundan soruyorum, çünkü başka teknik bir farkı kalmadı). Yani bu saatten sonra Amerikan Standart Jazz Bass satın almama değer mi?

– Aktif Jazz Bass ihtiyacı ne zaman ve nasıl duyulur? (Garip bir soru, farkındayım. 🙂 Şu anda çaldığım projede tonumdan az çok memnunum. American Deluxe almama gerek olabilir mi?

– Precision’a geçmek daha iyi olur mu? Bu da çok alakasız; ama şöyle söyleyeyim: Jazz Bass’ın iki manyetiğini de açınca hum cancelling yanında mid tonları da kestiğini okudum TalkBass’ta. Gerçekten de bir sonraki provada köprü manyetiğini biraz kapatınca mid’lerin ortaya çıktığını gördüm. Acaba Precision Bass’a mı yaklaşmaya çalışıyorum?

– Bu arada şu anki bas gitar tercihiniz nedir? Precison’da karar kıldım diye bir şey okudum, halen geçerli mi?

Ahşap enstrümanların dijital enstrümanlardan çok önemli bir farkı var: “Ahşap”. Mesela; Basswood gövdeye ve Maple sapa sahip 100 gitar karşılaştırılsa, aralarında çok daha iyi ton verenler çıkacaktır. Bunun iki temel sebebi var: 1) Ahşabın kalitesi. Doğal şartlarda uzun süre bekletilmiş, kurutulmuş, oturmuş, vs bir Basswood’un, gelişigüzel seçilerek suni yöntemlerle hazırlanarak üretime sokulmuş bir Basswood’dan çok daha iyi ses vermesi beklenir. 2) Ahşaplar arası rezonans. Gövde ve sapta kullanılan ahşapların doğal rezonanslarının birbiriyle uyumlu olması gerekir. Hesaplı gitarlarda, bir yığın ahşap arasından gövde ve sap neredeyse gelişigüzel seçilir. Gitarın kalitesi arttıkça, özellikle Custom Shop’larda; bu işten anlayan bir usta, elinde rezonansı verecek bir çekiçle ahşabı elle seçer ve sonuç çok daha iyi olur.

Yani; düşük bütçeli gitarlarda iş biraz şansa kalıyor – ama bazen de şanslı olabilirsin. Çok iyi ahşaba denk geldiği için, sadece elektronikleri değiştirip Squier çalan profesyonel gitaristler tanıyorum (birden fazla). Gitarın kalitesi yükseldikçe; elektronikler ve benzer aksamın yanı sıra, ahşabın kalitesi ve iç uyumunun da aynı oranda yükselmesi beklenir. Özellikle Custom Shop veya Fodera gibi butik sayılabilecek modellerde bu en üst seviyeye çıkar. İlk sorunun cevabı böyle.

Aktif bas gitara gelince… Bunun iki temel avantajı var: 1) Elinin altında Boost / Cut bir EQ olması. Sahnedeyken parça ortasında / arasında pedallar veya amfiyle uğraşmadan tonunu değiştirebilirsin ve bu konudaki esnekliğin pasif bir bas gitara göre daha fazla olur. 2) Gitardan çıkan sinyal, pasif bir bas gitara göre daha güçlü olur. Özellikle amfi vs kullanmadan doğrudan Mixer’e girmek zorunda isen, bunun avantajını görebilirsin. Dezavantajları ise; 9 voltluk pile bağlı olmak ve gitarın üzerinde Jack bırakamamak. Bunun yanı sıra; Bass’ın sinyalinin o kadar güçlü olmasını da her zaman istemeyebilirsin – aktif basların çoğu pasif modda da kullanılabilse de, Stingray gibi bazı modeller sadece aktif modda kullanılabiliyor; bu konuyu bir değerlendir.

Jazz Bass vs Precision Bass karşılaştırması; bas forumlarında ve videolarında önemli bir yere sahip 😉 Bu asla bitmeyen ve bitmeyecek bir tartışmadır. Özetlemek gerekirse; Precision Bass daha basit bir enstrümandır, pedal vs kullanmadığın sürece çeşitli tonlar alamazsın ama hemen hemen her tarza gidecek koyu ve Low-Mid ağırlıklı bir kök ton verir. Müzik endüstrisinin standart bass Sound’u olarak kabul edilir. Slap Sound’u ise alternatifleri kadar iyi değil kanımca. Jazz Bass ise; yine pedal vs kullanılmadığı sürece, Precision kadar koyu bir Sound’dan ziyade High-Mid’lerin biraz daha öne çıktığı Nasal bir Sound verir. Sap manyetiği Precision’a yaklaşabilir, köprü manyetiği Jaco-Sound denen Nasal sesi verir, ikisi bir arada kullanıldığında ise “Scooped” bir Sound gelir – aklıma ilk gelen örnek Marcus Miller. Bunun yanı sıra; standart bir Precision Bass daha kalın bir sapa, Jazz Bass ise daha ince bir sapa sahip olacaktır – bu da önemli bir faktör. Ekipman yardımıyla iki gitar da belli bir noktaya kadar esnetilebilir aslında; bu tamamen kişisel tercih. Biri elma biri armut. İkisini de uzun süre çalıp seçmek gerekir. Precision Bass tonuna yaklaşmaya çalışıyorsan, belki de onu almalısın evet, ama deneyip karar ver. Slap çalmak veya Jaco-Sound almak istersen pişman olma. İkisinden de birer tane al bulunsun ya da 😉

Ben pek çok bas arasında gezdikten sonra; hem Precision manyetiğine hem de Jazz Bass köprü manyetiğine sahip bir Fender Custom Shop basa denk geldim ve onu aldım. Köprü manyetiğini kapattığımda Precision, açtığımda Jazz Bass, Precision’u kapattığımda Jaco-Sound oluyor. O kadar memnunum ki, başına bir şey gelmediği sürece değiştirmem sanırım.


Jazz Bass manyetiklerinde ortaya çıkabilecek dip gürültüsü problemi ve çözümü için, Gitarda Dip Gürültüsü ve Çözümleri yazımı okumanızı önerebilirim.

Advertisement

Posted

in

,

by

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s