Dövme Yaptırmak

Dövme ile ilgili bana sık sorulan soruların cevaplarını bu yazıda toparlamaya çalıştım.

Neden dövme yaptırdın, günah değil mi? Bugünkü aklım olsa dövme yaptırmazdım diye özet bir cevap vereyim 😊Herkesin geçmişinde “hata”ları var, doğrusunu anlayıp tövbe etme yolu açık. Kutsal kitaplarda dövme doğrudan doğruya kelime olarak yazmamakla birlikte; kibir / nefis / ego herkesin bildiği gibi pek hoş karşılanmaz. Dövme ise, egonun bir uzantısı olarak yaptırılıyorsa; mürekkebinde değil de arkasındaki kibirde günah bulunabilir benim kanaatime göre. Dövme deri “altında” yer aldığından, derinin suyla temasına engel değildir – dolayısıyla abdest almak isteyene engel değildir. Dövme çıkarabilen teknolojiler var, ancak daha büyük sağlık risklerini beraberinde getiriyor. Yaptırmaktan 10 kat daha zor ve riskli bildiğim kadarıyla. Dolayısıyla, vücuda da daha fazla zarar ziyan etmemeyi tercih ettim. Dövmelerim, şu anda bana egoya dikkat etmeyi ve kalıcılığın illüzyon olduğunu sürekli hatırlatarak, dönüşmüş yeni görevlerine devam ediyorlar.

Geriye kalan sorular, bu cevaba rağmen dövme yaptırmak isteyenler içindir. Yazdığım gerekçelerden ötürü, dövmeyi tavsiye etmiyorum.

Ne dövmesi yaptırayım? Bu çok kişisel bir karar, ancak aynı zamanda ilk kararınız bu olmalı. Dövmeciye ne istediğinizi bilerek, ya da en azından alternatifleri belirlemiş olarak gidin. Size tavsiyem; size bir şey ifade eden ve hayatınızda eskimiş, bir daha da kolay kolay vazgeçmeyeceğiniz bir şeyin dövmesini yaptırmanız. Yeni başladığınız bir hobi, ya da anlamsız bir yıldız/kelebek, ileride pişmanlık anlamına gelebilir. Desen seviyorsanız tribal bir dövme de yaptırabilirsiniz. Internet üzerinden hazır bir görsel seçebileceğiniz gibi, “Şöyle bir şey istiyorum” diyerek ek maliyetle dövmecinin çizmesini de isteyebilirsiniz. Sembol veya yabancı yazı seçecekseniz, hangi anlamlara geldiğini iyi araştırın – sonradan pişman olmayın.

Renkli mi siyah beyaz mı? Bu kişisel bir tercih. Renkli dövmelerin daha çabuk solduğu ve daha zor silindiği söylenir. Ancak; solarsa üzerinden tekrar geçilebilir veya üstü bir başka dövmeyle kaplanabilir. Silinme konusunda gelince; bir gün sildirmek isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, o dövmeyi zaten yaptırmayın.

Nereye yaptırayım? Dövmenin yapılacağı yer önemli bir karar. Kurumsal dünyada çalışıyorsanız, gerekli durumlarda dövmeleri gizleyebiliyor olmanızı öneririm. Aşırı bir kilo alma / verme durumu öngörüyorsanız, kilodan etkilenecek yerlere dövme yaptırmanızı önermem.

Ne zaman yaptırayım? Küçük bir dövme tek seansta biterken, vücudu kaplayacak büyük bir dövmenin bitmesi birkaç seans sürebilir. Her bir seanstan sonra dövmenin yaklaşık 2 haftalık bakım ve iyileşme süreci oluyor. Bu süreç zarfında dövmeyi sürekli yıkamanız / kremlemeniz gerekiyor ve denize girmeniz, güneşe çıkmanız, dövmeye darbe/sürtünme gelmesi vs sakıncalı. Bunu hesaba katarak; tatil, spor, seyahat, vs yapmayacağınız bir dönem seçmeniz mantıklı olur. Standart bir çalışan için sonbahar sonu – kış – ilkbahar başı arası önerilebilir.

Dövme yapılırken acıyor mu? Evet. Dayanılır mı değil mi; yaptırdığınız yere ve acı eşiğinize bağlı. Ancak kim olursanız olun, az acıyan yerlerde muhtemelen pek sorun yaşamazsınız. Acı eşiğiniz yükseldikçe, bölge konusundaki özgürlüğünüz de artıyor. Şu adreste, vücudun dövme acı haritasını görebilirsiniz: http://9gag.com/gag/anKRjQz . Emin değilseniz, dövmeciye önden uğrayıp mürekkepsiz iğneyi ile birkaç bölgede denettirebilir, kendinizi tartabilirsiniz. Genel olarak, dayanılmayacak bir acı olmadığını söyleyebilirim. Ancak acıdan korkup dövme öncesi alkol benzeri bir madde almayın; alırsanız, kan dolaşımı hızlanacağından dövme sırasındaki serum akıntısı artacak ve vücut boyayı geri atarak dövmecinin işini zorlaştıracaktır.

Kime yaptırayım? Ben tüm dövmelerimi Elephant Tattoo‘da Tara‘ya yaptırdım, ancak Tara yurtdışına taşındı, mekanın sahibi Halim Abi de ne yazık ki vefat etti; şu anda kadrosu tamamen değişmiş durumda olduğu için “Denedim, öneriyorum” diyemem. Alternatif bakarken, dövmecilerin Online portföylerine bakarak seçim yapın. Yazı, sembol, basit tribal şekil gibi bir şey yaptıracaksanız; onları tüm iyi dövmeciler kolayca yapabilir. Ancak 3D, yakuza, suluboya, vb özel bir şey arıyorsanız; o tarzda başarılı işler yapmış bir dövmeciyi özellikle arayıp seçebilirsiniz. Örneğin; suluboya/Splash konusunda Koray isim yapmış bir dövmecidir. Karakalem tarzı dövme yaptırmak için yurtdışına giden arkadaşlarım da oldu.

Ne kadara malolur? Burada net bir rakam yazamayacağım, bunu dövmecinizle görüşün. Ancak, ömür boyu vücudunuzda taşıyacağınız bir iş yaptırıyorsunuz. Ucuza kaçıp sonra pişmanlık yaşamayın. İçinize sinen ve size uygun olduğuna kanaat getirdiğiniz dövmeciyle çalışıyor olmak, maliyetten daha önemli.

Dövme yaptıracağım gün neler olacak? Öncelikle randevu alın, randevusuz gitmenizi önermem. Şu adreste, dövme yaptırdığınız gün yaşayacaklarınız adım adım fotoğraflarla anlatılıyor: http://www.buzzfeed.com/chelseypippin/open-up-your-parachute . Size tavsiyem, şekil / lokasyon / vb konularda dövmecinize güvenin. Siz ilk kez yaptırıyorsunuz ama o her gün yapıyor, ve kendi sanat eseri olduğu için güzel bir dövme taşımanızı en az sizin kadar istiyor.

Dövmeden sonra ne oluyor? 2 haftalık bir bakım süresi var, o süreçte yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenleri dövmeciniz size detaylı olarak anlatacaktır.

Dövme bağımlılık yapar mı? Bu kişiye bağlı. Pek az insan tek dövmeyle yetinir. Bence bunun sebebi bağımlılıktan ziyade, ilk dövmeden sonra kişinin süreci görmüş olması ve daha rahat davranması. Bir dövme daha isteyince ilk seferki kadar tereddüt etmiyoruz.

Dövme silinebilir mi? Yukarıda da belirttiğim gibi; ilk soru silinip silinmemesi değil, “Sildireceksem bu dövmeden emin miyim?” olmalıdır. Dövme silmek mümkün, ancak bu yaptırmaktan kat kat zahmetli ve uzun bir döneme yayılan tıbbi, belki de cerrahi bir müdahele anlamına geliyor. Ve her şeye rağmen %100 silinmeyebilir / geride iz bırakabilir. O yüzden tamamen emin değilseniz yaptırmayın.

Dövme ile ilgili başka linkler? Levent Candaş’ın “Önce Dövme Sonra Tövbe” adlı yazısını da okumanızı öneririm – http://leventcandas.blogspot.com.tr/2014/08/once-dovme-sonra-tovbe.html . Elephant Tattoo’nun sayfasında da, sık sorulan sorulara güzel cevaplar verilmiş: http://www.elephant-tattoo.com/haberdetay.asp?id=140

Advertisement

Posted

in

by

Comments

2 responses to “Dövme Yaptırmak”

  1. Sık Sorulan Sorular – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

    […] Dövme yaptırmayı düşünüyorum. Dövme ile ilgili bildiğim her şeyi anlattığım yazım: Dövme Yaptırmak . […]

  2. […] wrote a comprehensive guide about tattoos, read it here […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s