Okurken İş Tecrübesi Kazanmak

Benim kuzenim üniversite sınavına girdi ve bilgisayar mühendisliği okumak istiyor. Kendisi (...) okullarını kazanmış. Bunların arasında şuna yönedirmekte fayda var veya şuna kesin gitmesin diyebileceğin var mı? Mesela program olarak şu hocaya değmesi iyi veya işe alımlarda biri öne çıkıyor gibi bir yorumun olur mu?

Öncelikle kuzenine tebrikler =) Açıkçası bilgisayar alanı eskisine kıyasla çok daha geniş, bilgisayar mühendisliğinden mezun olan biri pek çok iş yapabiliyor. Hangi okul hangi konuda daha iyi, çok yakından bilmiyorum açıkçası.

Benim kesin olarak söyleyebileceğim şey; özellikle programcı olacaksa, işe alım sürecinde elle tutulur bir şekilde ne bildiğine bakacaklardır. Eğilmek istediği konuyla ilgili (iOS, SAP, Android, Web, güvenlik, vs vs) sertifika almasını ve üniversite 3. sınıftan itibaren ücret beklentisini minimize edip Part Time çalışmaya başlamasını öneririm. Zira şirketler, işe alındığı ilk gün hemen değerlendirebilecekleri kişileri tercih ediyor.

Eskiden iyi bir diploma yeterliyken, artık diplomanın yanına fiili iş tecrübesi koymak gerekiyor yani.

Okul seçerken; lokasyon, ders saatleri, devam zorunluluğu, vb faktörleri de değerlendirip, erkenden iş tecrübesi kazanmaya başlayabileceği bir seçim yapması önemli.

Advertisement

Posted

in

,

by

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s