Yeni Mezun Danışman Adayları

Bugün; yeni mezun bir arkadaşımız bana CV’sini göndererek, SAP danışmanlığına adım atmak istediğini ve tavsiyelerimi merak ettiğimi söyledi. CV’yi incelediğimde, üniversite hayatı boyunca herhangi bir SAP tecrübesi kazanmadığını gördüm. Kendisine verdiğim tavsiyeleri; başkalarına da faydalı olabileceğini düşünerek herkesle paylaşmak istiyorum.

Selam, CV’ni inceledim. Gördüğüm kadarıyla SAP tecrüben yok. Şahsen tanışmadığımız için, seni kişilik özelliklerini baz alarak da uygun bir yere öneremem.

Ara sıra SAP danışmanlık firmalarının Junior alımları veya danışman yetiştirme programları oluyor. LinkedIn üzerinden Türk danışmanlık firmalarını takibe alarak bu dönemleri kollamanı tavsiye ederim.

Bunun yanı sıra; kişisel Web sitemin FAQ bölümünde SAP kariyeri ile ilgili oldukça faydalı olacağını tahmin ettiğim bazı kaynaklar var, bunları da incelemeni tavsiye ediyorum.

Yapıcı bir karşılaştırma yapmak gerekirse; CV’si elimden geçen pek çok yeni mezunun, okuldan iş tecrübesiyle mezun olduğunu görüyorum. Ya yazları, ya da okula paralel yarı zamanlı olarak gelecekteki mesleğine istinaden tecrübe kazanmış kişiler daha çok tercih ediliyor.

Dolayısıyla; “ilk işe atılan herkes gibi tecrübesizim” ifadesi pek geçerli değil. Hobilerin ve yurtdışı tecrübesinin insanı çok geliştirdiğini savunan biri olmakla birlikte; işe alım kararı veren kişilerin CV’de aradığı şey hobi değil sıcak iş tecrübesidir. Bir modülün başında hemen iş yapabilir hale gelmiş biri tercih edilecektir.

Bu moralini bozmasın, bu tecrübelerin karşılığını daha uzun vadede alacağından şüphem yok. Ancak, sıcak tecrübe konusundaki açığını kabul edip onu kapatacak çalışmalar yapmanı öneririm. Eğer maddi açıdan karşılayabilirsen, SAP’nin veya yetkili bir kurumun eğitimlerine katılıp sertifika alabilirsin mesela. Bu tarz bir sertifika, istediğin gibi bir pozisyon bulmanı kolaylaştırır.

Seni şahsen tanıyan ve kişilik özelliklerine kefil olabilecek birinin sektöre tavsiye etmesi de etkili olur. O zaman sertifikaya belki de gerek kalmadan, en azından birkaç aylık bir deneme süresinde mutabık kalarak kendine bir pozisyon bulabilirsin. O pozisyonda kendini ispatlamak da sana kalmış.

Advertisement

Posted

in

, ,

by

Tags:

Comments

8 responses to “Yeni Mezun Danışman Adayları”

 1. Sık Sorulan Sorular – Dr. Kerem Koseoglu Avatar

  […] alalım: Freelancer Olmak ya da Olmamak . Tecrübesiz yeni mezunları ise şuraya alalım: Tecrübesiz Yeni Mezun Danışman Adayları . SAP piyasası hakkındaki kuşbakışı bilgiler için tavsiyem: Ümit Erol’un […]

 2. seyma Avatar
  seyma

  Öncelikle yazınız için teşekkürler. İşsiz ve umutsuz bir mühendis olarak SAP şu sıralar araştırmaya başladığım alan. Üni okurken kendimi geliştirmediğim ve geliştirme imkanlarına sahip olmadığım için ve ülkenin durumu itibariyle yeni mezun biri olarak henüz iş bulamadım. SAP için beni önerebilecek birisi yok. Üniversitede ise malesef bu alanda pek bilgim yoktu. Eğer ücretini karşılayabilirsem sertifikalı bir eğitime katılmayı düşünüyorum. Eğer görürseniz mesajımı ya da cevap vermek için vaktiniz varsa sormak istediğim bir şey var. SAP için şuan sıfırdan başlayan biri olarak çok çalışırsam hala iyi bir yere yani en azından bir iş bulacak seviyeye gelebilir miyim 2021 şartlarında? bir diğer sorum ise, bu alanda dış görünüşün ne kadar etkili olduğu ile ilgili. Bana hep başvuru tavsiyelerinde bulunurken kendime bakmamı dış görünüşüme önem vermemi hatta tesettürlü bir kadın olarak başörtümle işe alınmayacağımı söyleyenler oldu. Size sormak istediğim gerçekten ülkemizde dış görünüş bu kadar önemli iş başvurularında? Yoksa önemli olan benim bu alandaki başarım mı?

  Eğer sorularıma cevap verirseniz beni çok mutlu edersiniz. Kaybolmuş ve umutsuz bir mühendis olarak cevaplarınıza ihtiyacım var. Belki bir yerden başlayıp kendime gelmem için bir vesile olur bu yazınız.

  1. Dr. Kerem Koseoglu Avatar

   Selamlar, sorunuzda iki ayrı nokta var. 1) Sertifikalı eğitimlerin yanı sıra; open.sap.com ‘daki eğitimlere de katılıp, Online sınavları geçip, en azından bilginizi belgelemiş olursunuz. Başvurularda şansınızı arttırabilir. SAP danışmanı olmak veya SAP kullanan bir firmada çalışmak iki ayrı alternatif, ikisine de bu belgelerle başvurabilirsiniz. Bölümünüze uygun bir modül seçmeniz iyi bir fikir olur. İş bulup bulamamak ise biraz çevreye, biraz da doğru zamanda doğru yerde olmaya bakıyor. 2) Dış görünüş konusu, akademik anlamda “Şirket Kültürü” başlığı altında düşünülmelidir. Sadece kılık kıyafet olarak değil; pek çok açıdan, katılacağınız ekip ile (karşılıklı) uyum önemli özetle. Türkiye’de bildiğim kadarıyla SAP kullanan 3.000 civarında firma var, sizin kılık-kıyafet anlamında çizdiğiniz fotoğrafa uygun SAP kullanıcıları olan şirketlerde bulundum. Ama tüm şirketlerin toplamına baktığımızda bu konuda özel bir eğilim / tercih / tutum var mı; bu konuda elimde bilimsel bir istatistik yok. Ancak şunu söyleyebilirim; sizin aradığınız size uygun olacak şirket de muhtemelen sizi arıyordur.

   1. AYIK Avatar
    AYIK

    Hocam merhabalar, ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve SAP alanında ilerlemek istiyorum. Önümüzdeki birkaç ayda ise Almanya’da Master yapmak için başvurularda bulunacağım özellikle yönetim bilişim sistemleri bölümüne. Merak ettiğim şey SAP alanında çalışmak istiyorsak illa danışman olup şehir şehir gezmemiz mi gerekiyor. Kendi alanımda başka hangi şekillerde çalışabilirim. Bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olurum.

   2. Dr. Kerem Koseoglu Avatar

    Selamlar, SAP camiasında genellikle ya SAP danışmanlık firmasında çalışırsınız, ya da SAP kullanan ama esas işi bilişim olmayan kurumsal bir firmada SAP ilintili bir pozisyonda çalışırsınız. Pandemiye kadar; her iki durumda da seyahat olabilir ama danışmanlıkta neredeyse garanti. Pandemi sonrasında ise; uzaktan / evden çalışma imkanı vermeye başlayan firmalar görüyorum ilanlarda. Seyahat motivasyonunuz yoksa buna uygun ilanları takip edebilirsiniz.

   3. seyma Avatar
    seyma

    Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bildirimi almadığım için ne yazık ki yeni görüyorum cevabınızı. Aylar geçmiş olmasına rağmen hala bir adım olsun ilerleyebilmiş değilim bu konuda ama open.sap.com eğitimlerinden haberdar değildim. Tavsiyeniz benim için çok iyi oldu. Son zamanlarda bir de aklıma şöyle bir şey takıldı cevap verirseniz çok memnun olurum. Ben mezun bir mühendis olarak tecrübesizim bu alanda staj da yapmadım. Senior danışmanlara ulaşıp ücretsiz çalışmak staj yapmak istediğimi söylesem olumlu yanıt alabilir miyim yoksa bu tuhaf mı olur?

   4. Dr. Kerem Koseoglu Avatar

    Senior danışmanlar genelde zaman yarışındalar, müşterilerin işlerini yaparken bir yandan eğitim vermek zor olabilir. En azından bir modülün temellerini öğrenmiş halde başlamanızı öneririm arayışınıza.

 3. AYIK Avatar
  AYIK

  Teşekkür ederim yanıtınız için. Yukarıda arkadaşa verdiğiniz önerileri ben de mutlaka dikkate alacağım.Saygılarımla.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s