Kuran’da Cenin Oluşumu

Anne karnındaki ceninin oluşumu, Kuran’da detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

“Sonra o su damlasını bir alak olarak yarattık; ardından o alakı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Tanrı, ne yücedir.” (23:14)

Bu konuda bir başka örnek ayeti daha inceleyelim.

“Ey insanlar, eğer, tekrar diriltileceğinizden bir şüpheniz varsa size açıkça gösterelim diye sizi topraktan yarattık, sonra spermden, sonra embriyodan, sonra da yaratılışı belli belirsiz bir çiğnem etten yarattık. Dilediğimizi adı konmuş bir süreye kadar rahimlerde tutar ve sizi bebek olarak çıkarırız. Sonra siz yetişip, erginlik çağına gelirsiniz. Kiminizin canı alınır, kiminiz de bildiği şeyleri bilmez olsun diye ömrünün en düşkün dönemine ulaştırılır. Yeryüzünü kupkuru görürsün de biz ona su indirince harekete geçer, kabarır ve her çeşit güzel bitkiyi çift çift bitirir.” (22:5)

Burada anlatılan aşamalar, modern tıp ile tespit edilebilmiş aşamalarla örtüşmektedir; dileyen bunu daha detaylı araştırabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken ilk incelik, alak (yani Arapça “Alaqa”) kelimesindedir. Eski bazı meallerde bu kelime kan pıhtısı olarak çevrilmiş olsa da; bu kelimenin gerçek anlamı bağlanan, yapışan, takınıp tutunan, emen demektir. Arapça’da sülüğün de “Alaqa” diye adlandırılması, gıdasını emerek, yapışarak alan anlamını kuvvetlendirir.

Ceninin ana rahmindeki ilk evrelerinde sülüğe benzer bir şekilde rahim duvarına yapışarak besin emen bir et parçası formunda olması, Kuran’ın inceliğini ortaya koyar.

Bir diğer incelik, “bir çiğnemlik et” ifadesindedir. Embriyo 1 aylıkken, bir çiğnemlik et boyutunda olmasının yanı sıra, üzerinde diş izini andıran tesbihimsi bir yapı meydana gelmektedir. “Çiğneme” benzetmesindeki incelik, bu açıdan da dikkat çekicidir.

Ancak modern tıbbın imkanlarıyla detaylı incelenebilen cenin gelişimi hakkında bu kadar isabetli açıklamalar barındırması, Kuran’ın kaynağının insan olmadığı konusundaki net göstergelerden biridir.

İşbu makaleyle ilişkili olarak; Allah’ın Yaratması makalesini de tavsiye edelim.

Bu yazıyı beğendiyseniz, diğer Kuran Rehberi yazılarına da göz atın.

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

4 responses to “Kuran’da Cenin Oluşumu”

 1. […] konu, Kuran’da Cenin Oluşumu başlıklı yazıda […]

 2. […] ayette, anne kanında cenin oluşumu tarif edilmektedir. Daha fazla detay için Kuran’da Cenin Oluşumu makalesine göz […]

 3. halil özkan Avatar
  halil özkan

  Ayetteki topraktan yarattık ifadesini bilimsel olarak incelediğimizde kafamız karışabiliyor.
  Siz daha detaylı olarak açıklarsanız memnun olurum.

  Andolsun biz insanı şekillenebilir özlü balçıktan, (şekil verilip) kurutulmuş çamurdan yarattık. Hicr/26
  Kainatı 6 günde , Yoktan yaratan Tanrı insanı yaratmak için çamuru kullanıyor.
  İnsanı oluşturan elementleri (Oksijeni, hidrojeni, karbonu,.. ) direkt olarak kullanmak veya ol deyip olmasını sağlamak yerine,
  Toprak gibi insan vücudunu oluşturan elementler bakımından yetersiz olan bir maddenin kullanılması bilim açısından olağan değil.
  Bilime göre;
  İnsan vücudunun yaklaşık %99 u ; Oksijen, Karbon, Hidrojen, Nitrojen, Kalsiyum ve Fosfor dan oluşur.
  Çamurun ise %90 ı Oksijen, Silikon, Aluminyum ve Demirden oluşur.

  1. Dr. Kerem Koseoglu Avatar

   Kuran’ın pek çok yerinde, mesel/benzetme ile anlatım bulunmaktadır. Toprak kelimesini “Literally” değil, Dünya hammaddesi / maddiyatı olarak değerlendirmenin daha isabetli olacağı kanaatindeyim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s