Turkcell Mobil İmza Kılavuzu

Sim Kart Edinmek

Mobil imza için 128K’lık sim kart gerekiyor öncelikle. Bayileri dolaştığınızda bu sim karttan muhtemelen bulamayacaksınız. Kart için Turkcell’e başvurmak gerekiyor.

Ancak; anladığım kadarıyla Turkcell müşteri hizmetleri mobil imza hizmeti veremiyor. Bu hizmeti bir başka birim yürütüyor. Bu birimle temasa geçmek için, 2929’a ara diye bir SMS atın.

Sizi aradıklarında, mobil imza başvurusu için şu anki cep telefonunuzla uyumlu 128K’lık bir sim kart istediğinizi söyleyin. Bu kart, adresinize telekurye ile geliyor ve sadece şahsa teslim ediliyor.

Kurye teslim bilgisini sisteme girdikten sonra, 24 saat içinde sim kart aktive olacak. Sim kartı ara sıra telefonunuza takıp aktivasyonunu takip edin. Yeni sim kartınızla bir süre bankacılık ilişkili SMS işlemi yapamayacağınızı da aklınızda bulundurun, hazırlığınızı ona göre yapın.

Sim kart aktive olduğunda, sıra mobil imzaya geliyor.

 

Mobil İmza Aktivasyonu

Sim kart telefonunuzda ve etkin olduktan sonra. http://www.turkcell.com.tr adresine Login olup mobil imza başvurusuna tıklayın. Formu doldurun. Buradaki güvenlik kelimenizi unutmayın, birkaç kez daha lazım olacak.

Bir süre sonra SMS ile bir başlatma kodu gelecektir. Bu kod uzun bir süre gelmezse, yine 2929’a ara diye SMS atın, sizi aradıklarında başlatma kodunu telefonda öğrenebilirsiniz. Bu esnada telefonunuza “Mobil imzayı başlatın” diye bir bildirim gelse bile, başlatma kodu elinizde olmadan bu ekranda bir şey yapamazsınız.

Başlatma kodunu elde ettikten sonra; ya bir sonraki “Mobil imzayı başlatın” bildirimini bekleyin, ya da 5073’e EVET diye SMS atıp mobil imzayı manuel başlatın. Bu noktada adım adım mobil imza mesajları gelecek telefona, takip edin ve tamamlayın.

Takip sonunda, size son bir SMS ve E-Mail gelecek. Herhangi birindeki linkten açılan sayfa üzerindeki formu doldurun ve mobil imzayla işlemi tamamlayın, bu kadar.

8 thoughts on “Turkcell Mobil İmza Kılavuzu

 1. Kaleminize sağlık değerli hocam.

  128k kart mevcut ise şubeye gitmeye gerek kalıyor mu?

   1. Hocam Turkvell online işlemlere girip yaptım ama bahsettiğiniz gibi bir başvuru alanına rastlayamadım. Başvuru yaptığınız URL’yi alabilir miyim?

 2. Ben 128k aldim ve sms/mail uzerinden gelen linki de doldurdum, ama impact hala calismiyor
  Turkceli aradim 2 hafta beklemelisiniz diyor, hem de Mobil imzam aktif goruldugu halde

 3. bu arada kuryeyle sim kart gondertebiliyorsunuz. ha 1 haftayi gecti hala beceremediler o ayri.

 4. Merhaba Kerem Bey,
  Mobil imza yeni bir teknoloji olan Turkcell e-sim ile beraber kullanılabilir mi.
  Teşekkürler,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s