Trafikirler

Bu yazıda, bazı İstanbul trafik problemleri hakkında sesli (yazılı) düşüneceğim.

Cezalar

Trafik cezalarının gelire göre verildiği bir ülkede, kırmızıda geçen bir CEO’nun 60.000$ ceza ödediğini duymuştum. Mevcut cezaların herkes için caydırıcı olması adına fena bir fikir değil.

Otomobil; ulaşım aracı olmakla birlikte, sorumsuzca kullanılırsa insanların yaralanmasına ve ölümüne de yol açabilmektedir. Alkollü araç kullanan biri, başkalarının sağlığını ve hayatını tehlikeye attığı için, ruhsatsız silahla yakalanan biriyle aynı cezayı görse nasıl olur?

İstatistiklere göre; cep telefonu kaynaklı trafik kazalarının oranı, alkol kaynaklı trafik kazalarına gittikçe yaklaşıyor. Bu durumda; direksiyon başında telefon kullanan, sosyal medyada direksiyonda çekilmiş görüntü paylaşan, vb kişiler de aynı kapsama mı alınsa?

Emniyet şeridine keyfi giren araçlar; ambulansı yavaşlatarak, saniyelere bağlı yaşam / ölüm mücadelesi veren bir hastanın hayatını tehlikeye atıyor olabilir. Bu hareket de aynı kapsama mı alınsa?

Makas atmak? Aşırı sürat? Selektör yakıp tampona yapışmak?

Sürücü Farkındalığı

İncelemeler gösteriyor ki; araç yoğunluğunun dışında, trafiği tıkayan şeylerin başında hatalı şerit kullanımı ve değişikliği geliyor.

Şerit değiştirecekseniz, kimseye hız kestirmeyecek şekilde değiştirin. Yoldaki araç sayısı fazla ise, tek bir aracın hız kesmesi bile çok uzun bir kuyruğa yol açabiliyor.

Tıkalı trafikte boşuna şerit değiştirmeye çalışmayın, hangi şeritte olursanız olun aşağı yukarı aynı zamanda aynı yere varacaksınız.

Sağınızdakiler sizden daha hızlı gidiyorsa, yanlış şerittesiniz; daha yavaş bir şeride geçmelisiniz. Uygun bir zamanda sağ şeritlere geçin. Arkanızdan her gelen sizi solluyorsa da aynı şey geçerli.

Solunuzdakiler sizden daha yavaş gidiyorsa, yanlış şerittesiniz; daha hızlı bir şeride geçmelisiniz. Uygun bir zamanda sol şeritlere geçin.

Tüm şeritler size yavaş geliyorsa, problem muhtemelen sizsiniz, bir nefes alıp daha sakin ve uyumlu kullanmaya çalışın. Şehir içinde hızınızı %20 düşürmeniz, varış zamanınızı pek az fark ettirir.

Son Söz

Çocukluk arkadaşını trafikte kaybetmiş biri olarak, trafikteki birinci önceliğin herkes için güvenlik olmasını umuyorum.

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

One response to “Trafikirler”

  1. […] almanız gerekiyor. Türk ehliyetiyle 6 ay boyunca araba kullanabilirsiniz. Ancak 6 ay dolmadan trafik şubesine başvurursanız, sadece sınava girerek Alman ehliyeti alabilirsinz. 6 aydan sonra tekrar […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s