Cenk Güçbilmez ile Ses Masajı

Ses şifası konusuyla hem akademik, hem de pratik olarak ilgilenen değerli arkadaşım Cenk Güçbilmez; prova için bir araya geldiğimiz bir günde bana ses masajı yapmayı teklif etti. Bu yazıda, deneyimimi paylaşmak istiyorum.

Ses Masajı Nedir?

Ses masajının tanımını, doğrudan Cenk’in sitesinden alalım:

“Ses masajı, ses kaselerinin (ses çanakları) kişinin giyinik bedeninin belli yerlerine konulup, çanaklara nazikçe vurulması sonucunda, ses çanaklarından çıkan titreşimlerin bedene yayılması temeline dayanır. Ses çanağının titreşimleri dalga dalga önce deri yüzeyinde, sonra dokularda, sonra organlarda, kemiklerde yayılır. Bazı hassas kişiler bu titreşimleri ayak tabanlarından saç diplerine kadar hissedebilirler. “

İşin gerçeği, bu masaj sırasında terapist bedeninize dokunmuyor bile. Bunun yerine, vücudun belli bölgelerine koyduğu metal kaseleri çan gibi çalarak, titreşiminin o bölgeye yayılmasını ve nüfuz etmesini sağlıyor.

Anladığım kadarıyla; bu titreşim, özellikle çakra noktalarının uyarılmasını sağlayarak aktivasyon ve dengelenmeye yardımcı oluyor. Belki biraz akupunktura benzetilebilir.

Deneyimim

Benim deneyimimi sorarsanız; elektrik veren fizik tedavi cihazlarının akımına benzer bir akım hissettiğimi söyleyebilirim. Cenk‘in ayak, bel, omuz gibi çeşitli yerlere koyup çaldığı kaseler, bana bunu hissettirdi.

Ancak benim için en büyük sürpriz, göğüs bölgesinde oldu. Cenk göğüs bölgesine uygulama yaptıktan sonra, beni ciddi bir öksürük tuttu. Kendimi tüy yumağı çıkarmaya çalışan bir kedi gibi hissederek, sanki göğsümden / genzimden bir şey atmak istiyormuş gibi, yarım saat kadar epey öksürdüm.

Ama bu sağlıklı bir öksürüktü diyebilirim; midenizi bulandırmayayım ama fiziksel anlamda bir şeyler sökülüp atıldı.

Göğüs bölgesinde benzer bir deneyimi bir keresinde yoga sırasında da yaşamıştım, ancak bu daha çok duygusal bir patlama / rahatlamaydı. Fiziksel bir şeylerin de sökülüp atıldığını görmek, kase masajının etkisini birinci elden gördüğüm anlamına geliyor.

Cenk, fiziksel birikimin duygusal / ruhsal birikimle paralel olduğunu ifade edip, “blokaj açma” terimini kullandı. Bana birer hafta arayla 3-4 seans daha yapmamızı önerdi. Henüz gidemedim, ancak bu etkiyi gördükten sonra tekrarlamak istiyorum.

Cenk‘in de öngördüğü gibi, öksürük bittikten sonra toparlandım ve vücudumda genel bir rahatlama ve akış hissi kaldı. O akşamki uykum ise çok rahattı.

Sonuç

Deneyimlerim bu şekilde. Seanstan çok rahatlamış ve memnun halde ayrıldım. Ses masajı ve diğer ses şifası teknikleri ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, doğrudan Cenk ile temasa geçebilirsiniz.

Advertisement

Posted

in

,

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s