Yurt Dışından Ürün Sipariş Etmek

Birkaç yurt dışı siparişte edindiğim tecrübeyi sizlerle paylaşıyorum. Bu yazı, yayınlandığı günkü mevzuat baz alınarak yazılmıştır; sizin okuduğunuz tarihte oyunun kuralları değişmiş olabilir – ek kaynaklara göz atabilirsiniz.

Senaryo 1: Taşıyıcı işleri hallediyor

Dikkat edilecek ilk şey, alışveriş yaptığınız sitenin ürünleri Türkiye’de gümrük hizmeti veren bir taşıyıcı ile göndermesi. Zira; 300 kg ve 150 € altında kalan siparişlerin gümrük işlemlerini sizin adınıza taşıyıcı yapabiliyor. Bu şekilde, ayda en fazla 5 parça ürün sipariş edebiliyorsunuz. Siparişiniz bu limitleri geçiyorsa, gümrük memurları sizi (karışık) resmi ticaret sürecine dahil ediyor – sürece takılıp ürününüzü teslim alamayabilirsiniz; dikkat edin. Sınırları geçmezseniz sorun yok.

Bu limit, 1 Mayıs 2022’ye kadar 1.500 € idi. 1 Mayıs 2022 itibariyle, CB kararnamesiyle 150 €’ya düşürüldü. Kararnameyi buradan, DHL açıklamasını buradan okuyabilirsiniz.

DHL’den aldığım bilgiye göre; 150 € ürün fiyat limitidir – gönderim ücreti hariç. Yani 149 € ürün bedeli + 30 € gönderim bedeli var ise, sorun yaşamıyorsunuz. 151 € ürün bedeli varsa, sorun yaşıyorsunuz.

Benim DHL ve UPS ile tecrübem oldu. Her iki firma da, gümrük işlerini benim adıma hallederek ürünleri kapıma kadar getirdi. Bu ikisi dışında gümrüğü sizin adınıza halleden başka taşımacı firmalar da olabilir.

DHL ile gönderen bazı siteler:

UPS ile gönderen bazı siteler:

DHL süreci

Seçtiğiniz siteden alışveriş yaptıktan birkaç gün sonra, DHL size bir E-Posta gönderecek. Ürünlerinizin Türkiye’ye geldiğini ama gümrüğe tabi olduğunu belirten bu E-Posta içerisinde bir konşimento numarası bulacaksınız. Bu numarayı not edin ve 444 00 40 ‘ı arayıp DHL gümrük departmanına bağlanın. Müşteri temsilcisine konşimento numaranızı verip, gümrük çekme işlemlerini sizin adınıza yapmalarını istediğinizi söyleyin.

Müşteri temsilcisi; size E-Posta ile doldurmanız için bir form gönderecek. Bu formun çıktısını alın, doldurup imzalayın ve tarayın. Bu formu, alışveriş yaptığınız siteden gelen sipariş onay E-Mail’iyle birlikte DHL’e gönderin ( kategori3@dhl.com adresi).

Gümrük işlemlerinin sonunda DHL sizinle tekrar temasa geçecek. Eğer alışveriş yaptığınız sitede gümrük ödemesini peşin yaptıysanız, ek bir ödeme yapmıyorsunuz. Aksi takdirde, gümrük (ve hizmet) tutarının toplamını DHL’e havale veya kredi kartı ile ödüyorsunuz.

Hepsi bu kadar! Ürün gümrükten çıktığında size bir bildirim daha geliyor; bu bildirimde tercih ettiğiniz teslimat saatini ve özel durumları (güvenliğe teslim etme izni gibi) ayarlayabiliyorsunuz.

UPS süreci

Benim UPS tecrübemin DHL’den biraz daha kalitesiz olduğunu belirtmem gerekiyor. Ürünler elime ulaştı; ancak hem gümrük işlemleri uzun sürdü, hem de ürünler dağıtıma çıktığında bana bilgi verilmedi. Evde olmasaydım, muhtemelen şubeye gitmek zorunda kalacaktım. Belki de şanssız bir tesadüf yaşamışımdır; konuyu tüm UPS’e genellemeyelim ama paylaşmadan geçmek istemedim.

Seçtiğiniz siteden alışveriş yaptıktan birkaç gün sonra, UPS size bir E-Posta gönderecek. Ürünlerinizin Türkiye’ye geldiğini ama gümrüğe tabi olduğunu belirten bu E-Posta içerisinde bir konşimento numarası bulacaksınız. E-Mail içerisindeki linke tıklayarak, UPS’e göndermeniz gereken belgelerin listesine ulaşabilir ve evraklarınızı ithalatevrak@ups.com adresine göndererek ithalat sürecinizi başlatabilirsiniz.

Eğer herhangi bir sebepten linki açamazsanız, 0850 255 00 66 numaralı telefondan gümrük departmanına bağlanın. Müşteri temsilcisine konşimento numaranızı verip, gümrük çekme işlemlerini sizin adınıza yapmalarını istediğinizi söyleyin. Belge listesini size E-Posta ile yollayacaklar, devamında evraklarınızı ithalatevrak@ups.com adresine göndererek ithalat sürecinizi başlatabilirsiniz.

Gümrük işlemlerinin sonunda UPS size ödeme için bir mail daha atacak. Gümrük (ve hizmet) tutarının toplamını UPS’e havale ile gönderip, maile dekont ile dönüyorsunuz.

Hepsi bu kadar! Ürün gümrükten çıktıktan sonra size normal bir kargo gibi ulaştırılıyor.

Senaryo 2: Taşıyıcı PTT’ye devrediyor

Bu senaryoda, ürün gümrüğe geldikten sonra taşıyıcı tarafından PTT’ye devrediliyor. PTT’nin teslimatı sırasında, kargo memuruna gümrük ücretini ödeyip teslim alıyorsunuz.

Bu şekilde çalıştığından emin olduğum bazı siteler:

Kişisel tecrübeme göre; bu senaryoda ürünün PTT tarafından teslim edilmesi epey uzun sürebiliyor. Ürün gümrükten geçtikten sonra…

  • …Senaryo 1’de DHL’i şimdiye kadar en fazla 1 gün bekledim
  • …Senaryo 2’de PTT’yi 1-2 hafta beklediğim oldu

PTT kargo, paketi getirmeden önce bilgilendirme mesajı göndermiyor. Bunun yanı sıra; bütün gün evde olmama rağmen, “Adreste bulamadık” diye paketimi PTT kargo merkezine bıraktıkları da oldu. Üstelik haber bile vermeden ve not bile bırakmadan. Online kargo takibine her gün bakmasam kaçırabilirdim. Telefon edip hangi kargo şubesinde olduğunu öğrendim ve mesai saatinde gidip buradan kendim almak zorunda kaldım.

Bu olumsuz deneyimlerden ötürü, çok mecbur olmadığım sürece PTT üzerinden gönderim sağlayan yerlerden kaçınıyorum.

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s