Yeni başlayanlar için elektro gitar seti

Bu yazıda, ilk kez elektro gitara başlayacak kişileri müziğe adım atması için gerekli Setup konusundaki naçizane önerilerimi kaleme alacağım.

İhtiyaçlar:

  • Elektro gitar
  • Amfi (tercihan Overdrive’lı)
  • Kablo
  • Pena
  • Tel (tercihan 0.9 seti)
  • Tuner

Hesaplı paketler ~250$

Bu paketlerde, ihtiyaçları olabilecek en hesaplı şekilde çözmeye bakıyoruz. Bu başlık altındaki öneriler, yalnızca bütçenin çok dar olduğu durumda dikkate alınmalıdır. Bütçeniz uygunsa, aşağıdaki daha üst paketlere bakmanızı öneririm.

Zuhal Müzik’te, Kosmos başlangıç paketi ihtiyaç duyacağınız şeylerin çoğunu 250$’a karşılıyor. Yanına, kaplamalı olduğu için kolay eskimeyecek bir takım Slinky tel setini de 13$’a eklediğinizde, 263$’a elektro gitara başlayabiliyorsunuz.

Do-Re’deki başlangıç paketleri pahalı, o yüzden ürünleri ayrı ayrı seçeceğiz. 170$’a SX marka bir Strat alabiliyoruz (farklı renkleri var). Yanına 70$’a 3W’lık bir Orange amfi ekliyoruz, üzerinde Tuner da var. Aksesuar olarak Strukture kablo (8$), Jim Dunlop Pena (0.5$), D’addario tel (7$) eklediğimizde; toplamda ~255$’a elektro gitara merhaba diyebiliyoruz.

Senkop’ta başlangıç paketi yok. 150$’a Cort marka bir Strat alabiliyoruz (farklı renkleri var). Yanına 55$’a Joyo marka bir mikro amfi ekliyoruz. Aksesuar olarak Kirlin kablo (6$), Dandero pena (3$), D’addario tel (7$), Joyo tuner (9$) eklediğimizde; ~221$’a elektro gitara merhaba diyebiliyoruz.

Fiyat performans paketleri ~900$

Bu paketlerde, kesenin ağzını biraz açıp, hem ses hem de çalım olarak tatmin edecek bir set oluşturmaya bakıyoruz. Başlangıç seviyesi için optimize paketlerdir.

Zuhal Müzik’ten alınabilecek pakette; Fender Squier Classic Vibe Strat (670$), Marshall MG15GR amfi (225$), Kirlin kablo (9$), Ernie Ball pena (7$), Ernie Ball tel (13$), Boss Tuner (40$) var. Toplam ~964$ ‘a, berrak Fender tonlarını elde edebileceğiniz bir setiniz oluyor.

Do-Re’den alınabilecek pakette; Epiphone Les Paul Studio (677$), Orange Crush 12 Amfi + Tuner (143$), MXR kablo (15$), Jim Dunlop Pena (0.5$), D’addario tel (7$) var. Toplam ~842$’a, hacimli Gibson tonlarını elde edebileceğiniz bir setiniz oluyor.

Senkop’tan alınabilecek pakette; Ibanez Jem JR (615$), Marshall MG15GR amfi (220$), Kirlin kablo (6$), Planet Waves Pena (3$), D’addario tel (7$), Fender Tuner (19$) var. Toplam ~870$’a, sert müzik tarzlarına uygun bir setiniz oluyor.

Sahne giriş paketleri ~1.400$

Bu paketlerde; sahne ve kayıtlarda kullanılabilecek giriş seviyesindeki enstrümanları listeliyoruz. Bütçesi müsait olanlar; hem ses / çalım olarak keyif verecek, hem de uzun süre götürecek bir set oluşturmak için buradaki alternatiflere yönelebilir.

Zuhal Müzik’ten alınabilecek pakette; Fender Player Stratocaster veya Telecaster (1.000$), Marshall MG30GFX amfi (388$), Kirlin kablo (9$), Ernie Ball pena (7$), Ernie Ball tel (13$), Boss Tuner (40$) var. Toplamda ~1.457$’a, berrak Fender tonlarını alabileceğiniz sahneye uygun bir setiniz oluyor.

Do-Re’den alınabilecek pakette; Epiphone Les Paul Classic (800$), Orange Crush 35RT amfi + Tuner (315$), MXR kablo (15$), Jim Dunlop Pena (0.5$), D’addario tel (7$) var. Toplamda ~1137$’a, hacimli Gibson tonlarını alabileceğiniz sahneye uygun bir setiniz oluyor.

Senkop’tan alınabilecek pakette; Ibanez RG gitar (1045$), Vox Analog Valve 30 amfi (400$), Kirlin kablo (6$), Planet Waves Pena (3$), D’addario tel (7$) var. Toplam ~1.460$’a, sert müzik tarzlarına ve sahneye uygun bir setiniz oluyor.

Ek bilgiler

Yukarıda adı geçmeyen başka müzik mağazaları da var elbette. Ben en sık alışveriş yaptığım 3 mağazayı inceledim.

Gitarlar arasında ahşap ve işçilik açısından farklar olabileceği için, almaya mümkünse bilen biriyle gitmek iyi bir fikir olacaktır.

Gitarınızı aldıktan sonra ilk işiniz; bir Luthier’e veya yetkin bir müzik mağazasına götürüp, tel değiştirmek ve Setup yaptırmak olsun. İyi bir gitar bile alsanız, Setup iyi değilse rahat çalamazsınız ve temiz ses alamazsınız.

Bu yazı, 13.09.2020 tarihinde yayınlanmıştır. Zaman geçtikçe; fiyat ve alternatifler değişebileceği için yazının geçerliliği de azalacaktır.

Advertisement

Posted

in

,

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s