Kuran’da Böcekler

Kuran-ı Kerim’in insan elinden çıkmadığının işaretleri arasında, indirildiği çağda bilinmesi neredeyse imkansız olan bilgiler içermesi vardır. Bu bilgilerden bazıları açıkça yazılmışken, bazıları detaya bakıldığında görülebilmektedir.

Açıkça ortaya konan bu tarz ayetlerden biri, örümceklerden bahsetmektedir.

“Allah’ın berisinden veliler edinenlerin durumu, bir ev edinen dişi örümceğin durumuna benzer. Ve evlerin en güvensizi/en zayıfı elbette ki dişi örümceğin evidir. Keşke bilselerdi!” (29:41)

Modern biyoloji bilimi, ağ ören örümceklerin neredeyse tamamının dişi olduğunu ortaya koymuştur. Kuran’ın indiği çağın insanlarında, böceklerin cinsiyetini bu kadar genel ve isabetli bir şekilde ayıracak bir teknoloji yoktu.

Bu ayet sadece “örümcek” deyip geçebilecek iken, özellikle dişi örümcek olduğunu ifade ederek; asırlar sonra okuyacak insanları şaşırtacak bir işaret haline gelmiştir.

Ayetin yorumu ise; örümcek ağının böcek ölçeğinde çelik kadar sağlam olmasına rağmen, daha büyük canlılar ve doğa olayları için önemsiz denecek derecede çürük olması olabilir. Kendi küçük ölçeğinde kendini güçlü ve güvende sanma yanılgısına düşen bir insan, her şeyi var eden büyük gücün yanında ne kadar güçsüz olduğunu unutmuştur.

Bir diğer ayet, karıncalarla ilgilidir.

“Nihayet karıncaların bulunduğu vadiye geldiklerinde bir dişi karınca dedi ki: Ey karıncalar, yuvalarınıza girin. Süleyman ve orduları farkına varmadan sakın sizi ezmesin.” (27:18)

Örümcek örneğinde olduğu gibi, bu ayette de karıncanın dişi olduğu özellikle ifade edilmiştir. Modern biyoloji bilimi, karıncaların hemen hemen tamamının dişi olduğunu ortaya koymuştur. Nadiren dünyaya gelen erkek karınca, kraliçe ile çiftleştikten kısa bir süre sonra ölmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; Kuran’ın indiği çağın insanlarında, böceklerin cinsiyetini bu kadar genel ve isabetli bir şekilde ayıracak bir teknoloji yoktu.

Bu işaretlerin; Kuran’ın kaynağı konusundaki düşüncelerinize katkıda bulunması dileğiyle…

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s