Covid Aşı Kararı

Birkaç farklı kişi bana Covid aşısı konusundaki görüşümü / kararımı sorunca, açık bir şekilde paylaşmak istedim. Hekim olmadığımı ve tıbbi bir uzmanlığım bulunmadığını hatırlatmak isterim, yazdıklarım (hepimiz gibi) kısıtlı bilgiye dayanan kişisel görüşlerimdir. Tavsiye niteliği taşımamaktadır.

Aşı konusunda da, Covid konusunda da çok fazla bilinmezlik var. Aşının X sene sonra nasıl bir etkisi olabilir bilinmiyor, ama aşısız Covid’e yakalanan birinin de X sene sonra nasıl bir etki göreceği bilinmiyor. Bilinmezler arasında kalınca, ben net bildiğim şeylere göre aşı olma kararı verdim.

Aşının %90’lara kadar koruma sağlayabildiği belirtiliyor bu net. Yakında bizi ofislere / etkinliklere / sahnelere geri çağırabilirler, o kalabalığa aşısız girip bile bile ağır bir Covid geçirme riski benim için çok net bir gerçek. Aşısızların toplu alanlara sokulmayacağı, başka ülkelere giremeyeceği, vb durumlar olacak muhtemelen.

Bir de, aşı başkalarına virüs taşımayı da belli bir oranda önlüyor imiş. Sen aşısız iken yakalanıp hafif (hatta semptomsuz) bir Covid geçirsen bile, senin üzerinden Covid kapan kişi hayatını kaybederse, senin bu işte vebalin olmuş oluyor.

Ömrümüz zaten kısıtlı. Aşı uzun vadede bir etki gösterir mi, biz o etki gösterene kadar yaşayacak mıyız, bunlar belirsiz. Ama korunmasız şekilde insan içine girmenin riski, başkalarının vefatına yol açmanın vebali, aşısız ofise / konsere / vs. giremeyecek olmak çok belirgin ve net şeyler.

Ben de olasılığı belirsiz teorilere göre değil, reel olarak net görebildiklerime göre aşı olma kararı verdim.

Ek olarak; insan vücudu genele baktığımızda sağlam bir mekanizmadır. Yıllarca sigara içen insan sigarayı bıraktıktan sonra bile kendini temizleyebiliyor. Aşının potansiyel bir olumsuz etkisinden de kendini temizleyebilmesi yüksek bir ihtimal. Akrep zehiri vermiyorlar sonuçta.

Advertisement

Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s