G&L L-2000

G&L L-2000 bas gitar hakkında bir okurumun sorduğu soruya verdiğim cevabı, faydalı olabilir düşüncesiyle herkesle paylaşmak istedim.

İlandaki gitarı daha önce denedim. G&L’in düşük kalite Tribute serisinden olsa tavsiye etmezdim ama USA olduğu yazıyor. G&L çok iyi gitarları olan bir marka, oldukça popüler aslında. PR’ı Fender / MusicMan / Ibanez kadar kuvvetli değil sanırım 😉

Öncelikle şunu unutmayalım: Her bas gitarda olduğu gibi; sap / gövde ahşabının rezonansı ve teller arası denge nasıl, onlara bakmak lazım. Bu iki konuda iyi olan bir Squier, kötü bir Deluxe’e tercih edilir. Mümkünse deneyerek almanı öneririm.

Benim nazarımda iki tür “All-around” bas gitar vardır:

  • Her tarza gidecek joker gibi tek bir kök ton veren gitarlar (Precision Bass, StingRay buna örnektir)
  • EQ ve manyetik ayarlarıyla çok çeşitli tonlar verebilen gitarlar (genelde diğer modellerin tonlarına öykünür)

İlandaki gitar (G&L L-2000), ikinci türde bir gitar. Aktif / pasif, Series / Parallel / Boost ve 3 manyetik pozisyonunu topladığında 18 farklı kombinasyon yapıyor. Bass + Treble Cut imkanlarını da hesaba katarsak, uçsuz bucaksız olasılıklar var bu gitarda.

Ancak, bu söylediğim şey bir avantaj mı dezavantaj mı sen karar ver. Çok fazla ton imkanı olması, aynı zamanda hata yapacak / kötü ton alacak çok fazla alan olması anlamına gelir. Eğer “All-Around” bir bas gitara ihtiyacın varsa; EQ, Series / Paralel gibi konularda iyiysen ve ince ton detaylarından keyif alıyorsan (ya da kendini geliştirmek istiyorsan), doğru yöndesin bence.

Ben bir ara bu gitarı deneyip almayı düşünmüştüm. Ancak; tercihim M-2500 oldu; basitliği seviyorum sanırım =) Daha ince ayarlara girişmek istesem muhtemelen G&L L-2000 alırdım. Bu kadar çok Combo’ya sahip seri üretim bas gitar, 1-2 MusicMan modeli haricinde pek yok sanırım.

Umarım faydalı olabilmişimdir =)

Advertisement

Posted

in

, ,

by

Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s